شرایط شهروندی استرالیا
شرایط شهروندی استرالیا

شرایط شهروندی کشور استرالیا

تمام افرادی که اقامت استرالیا را کسب می کنند حتما در گام بعدی به دنبال کسب اطلاعات درباره شرایط شهروندی استرالیا ( سیتیزن شیپ استرالیا ) می باشند این موضوع دلایل بسیاری دارد زیرا شما بعد از آن یک استرالیایی محسوب می شوید و از تمام امکانات یک شهروند استرالیایی می تواند استفاده کند. نکته جالب شهروندی استرالیا این است که Dual Citizenship است به عبارتی شهروندی دوگانه می توانید داشته باشید به این صورت که شما می توانید همزمان هم شهروند ایران باشید و هم شهروند

استرالیا که این موضوع بسیار مهم و کاربردی می باشد زیرا تعدادی از کشورهای جهان در صورت اخذ شهروندی کشور دیگر شهروندی کشور خود را لغو می کنند.

مزایای سیتیزن شیپ استرالیا

بعد از اینکه در شما با موفقیت آزمون شهروندی استرالیا را با موفقیت پشت سر گذاشتید و امتیاز لازم و کافی را کسب کردید می توانید از مزایای آن استفاده کنید که ما برخی از آن را برای شما معرفی می کنیم. به طور کلی شما از تمامی مزایای یک فرد استرالیایی می توانید استفاده کنید.

شما می توانید در مراکز دولتی استرالیا و یا نیروی دفاع استرالیا مشغول به فعالیت شوید.

شما حق رای دارید یعنی در تمامی انتخابات از جمله انتخابات فدرال ، ایالتی و منطقه‌ای ، رفراندوم و همه پرسی‌ها

حتی می توانید به پارلمان استرالیا با کسب آرا راه پیدا کنید.

در خواست پاسپورت یا گذرنامه استرالیایی و در پی آن ورود و خروج آزادانه به استرالیا

می توانید در پی بروز مشکلات در خارج از استرالیا از مقامات استرالیا کمک بخواهید.

امکان ثبت فرزندان متولد شده در خارج از کشور برحسب نسب را بعنوان تبعه استرالیا خواهید داشت.

شرایط اخذ شهروندی استرالیا :

  • اقامت دائم استرالیا را داشته باشد ( حداقل به مدت یکسال)
  •  شروط حداقل مدت زمان اقامت در استرالیا را داشته باشد: در حال حاضر حضور سه سال در چهار سال گذشته که نه ماه آن در سال آخر منتهی به اقدام باشد.
  • از شخصیت مناسبی برخوردار باشد.
  • تمایل به زندگی و اقامت دایم در جامعه استرالیا را نشان دهد.
نکات :

فرزند والدینی که اقامت دائم استرالیا دارند در صورتی که در خاک استرالیا به دنیا بیایند، شهروند استرالیا خواهند بود.

جهت محاسبه امکان تایید شرایط حداقل اقامت در استرالیا می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورتیکه شرط حداقل زندگی در استرالیا را رعایت نکرده باشید،‌ در حالات خاص ممکن است که با پرونده شهروندی شما موافقت گردد.

فرزندان زیر ۱۶ سال می توانند در پرونده شهروندی شما باشند حتی اگر شرط مدت اقامت مورد نیاز را رعایت نکرده باشند.

نحوه اقدام برای سیتیزن شیپ استرالیا

در ابتدا لازم است مدارک مورد نیاز برای سیتیزن شیپ استرالیا تهیه شود که شامل:
  • مدارک اثبات آدرس
  • گواهی تغییر نام: در صورتیکه تغییر نام انجام شده باشد.
  • مدارک شناسایی: می‌تواند گذرنامه معتبر شما، ترجمه‌ی تایید شده شناسنامه یا کارت ملی و همچنین مدارک شناسایی استرالیایی مانند گواهینامه و … باشد.
  • برگه‌ی عدم سوء پیشینه: اگر بعد از سن ۱۸ سالگی و بعد از اخذ اقامت دایم استرالیا، مجموعا بیش از یکسال در کشور دیگری اقامت داشته اید،‌ لازم است برگه عدم سوء پیشینه از آن کشور ارایه کنید.

سپس باید جهت درخواست سیتیزن شیپ استرالیا اقدام فرمایید. اینکار می‌تواند به صورت آنلاین و با استفاده از immiAccount انجام گیرد. در حال حاضر هزینه اقدام برای سیتیزن شیپ استرالیا ۲۸۵ دلار است و در صورتی که از Concession استفاده می‌کنید ،‌می‌توانید مشمول تخفیف شوید. در مرحله بعد برای شما نامه ای ارایه خواهد شد که تاریخی جهت مصاحبه با آفیسر ( در صورت نیاز به ارایه مدارک تکمیلی) و همچنین انجام تست شهروندی اعلام می‌گردد. بهتر است قبل از حضور در این جلسه با مطالعه دانش خود را در زمینه فرهنگ،‌ جغرافیا، سیاست و جامعه استرالیا بالا ببرید. افراد بالای 65 سال نیازی به انجام این تست ندارند. بعد از موفقیت در مرحله تست شهروندی،‌ باید منتظر نوبت خود جهت شرکت در مراسم شهروندی باشید که معمولا به صورت جمعی و در محله زندگی شما برگزار می‌گردد. در این مراسم و بعد از انجام قسم شهروندی،‌ می‌توانید برگه‌ی شهروندی خود را دریافت کنید. بلافاصله بعد از دریافت این برگه، شما می‌توانید برای دریافت پاسپورت استرالیا اقدام کنید.فراموش نکنید که شما از این بعد حق رای دارید و باید جهت انتخابات ثبت نام کنید.

همچنین ببینید

زبان انگلیسی برای مهاجران در استرالیا

یادگیری زبان انگلیسی ویژه مهاجران استرالیا (AMEP)

برنامه زبان انگلیسی بزرگسالان مهاجر (AMEP) یک سرویس رایگان برای کمک به مهاجران واجد شرایط …