همه چیز درباره ادلاید

آدلاید (Adelaide) پایتخت ایالت استرالیا جنوبی و پنجمین شهر پرجمعیت استرالیا است. آدلاید به داشتن هوای مدیترانه ‌ای بسیار مطبوع و ارزان ‌تر بودن هزینه مسکن نسبت به سایر مراکز ایالت‌های استرالیا نزد مهاجران و دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در استرالیا را دارند بسیار محبوب است. از آدلاید به عنوان یکی از اولین شهرهایی که به توسعه آزادی‌ های اولیه مدنی و مذهبی پرداخت و ترقی خواهی سیاسی در آن وجود داشت، نام برده می‌شود. این شهر در کنار اینکه مرکز سیاسی و تجاری ایالت استرالیای جنوبی است، محل بسیاری از مؤسسات دولتی و مالی نیز می‌باشد که تعداد زیادی از آنها، در بخش اصلی شهر و در خیابان‌های پادشاه ویلیام و خیابان تراس شمالی قرار دارند.

امروزه، آدلاید به دلیل برگزاری جشنواره ها و مسابقات ورزشی فراوان ، غذا، نمای ساحلی و بخش های بزرگ دفاعی و تولیدی مورد توجه قرار می گیرد. آدلاید دارای رتبه ی بالایی در سطح کیفیت زندگی است، به گونه ای که که چندین بار از میان ۱۴۰ شهر در لیست شهرهای برتر جهان برای زندگی که توسط سازمان اطلاعات اقتصادی تنظیم و منتشر می‌شود، در بین ۱۰ شهر نخست جای گرفته ‌است.

آب و هوای آدلاید:

آب ‌وهوای آدلاید بر اساس سیستم کوپن گایگر جزء آب ‌وهوای مدیترانه ای طبقه ‌بندی‌شده است.آدلاید، در ماه‌های تابستان، دارای آب و هوایی گرم یا گرم و خشک است و در فصل زمستان، آب و هوای سرد و یا معتدل با بارش‌های جوی متعدد و زیاد غالب می‌شود که به همین علت، می‌توان آن را در نوع آب و هوای موسمی طبقه ‌بندی کرد.

جمعیت شهر آدلاید:

آدلاید در سال ۲۰۱۷، بالغ بر ۱.۳۳ میلیون نفر جمعیت داشته ‌است که در مرتبهٔ پنجم شهرهای پر جمعیت استرالیا قرار گرفت در حالی که براساس تحقیقات صورت گرفته جمعیت آدلاید در ژوئن سال ۲۰۱۹ به ۱,۴۰۸ میلیون نفر رسیده است. تقریبا ۷۷ درصد  از کل جمعیت ایالت استرالیای جنوبی در آدلاید ساکن هستند که باعث می‌شود، این ایالت متراکم‌ ترین ایالت استرالیا به ‌شمار برود. همچنین۳۰ درصد جمعیت آدلاید را افرادی که در خارج از استرالیا متولد شده‌اند، تشکیل می‌دهند و مهاجران ایرانی عمدتا حومه شمال و غرب آدلاید ساکن شده اند.

اقتصاد شهر آدلاید:

تولید محصولات صنعتی و دفاعی، پژوهش در زمینهٔ سامانه‌های پیشرفتهٔ الکترونیکی و اجرای آنها، صادرات کالاها، و همچنین ارائهٔ خدمات صنعتی برخی از اجزای مهم بدنهٔ اقتصاد آدلاید و ایالت استرالیای جنوبی هستند. شرکت سانتوس که بزرگترین شرکت نفتی استرالیا و همچنین شرکت سزمایه گذاری محدود آرگو که  دومین شرکت سرمایه گذاری بزرگ استرالیا است در این شهر قرار دارند. آدلاید محل استقرار بخش عمده ای از صنایع دفاعی استرالیا محسوب می‌شود که بیش از ۱ میلیارد دلار از تولید نا خالصی کل استرالیا را بر عهده دارند.

فرهنگ شهر آدلاید:

آدلاید به دلیل  مراکز هنری فعال و محیط فرهنگی آن معروف است. این شهر دارای تئاترها، گالری‌ها و موزه‌ها زیادی است. اغلب میزبان فستیوال‌های هنری، تئاتر، موسیقی و ادبیات است. اکثر این مراسم معمولاً در پارک‌های زیبای این شهر برگزار می‌شوند. مرکز فستیوال آدلاید سنت کینگ ویلیام، مکان اصلی اجرای مراسم هنری استرالیای جنوبی است که جایگاه تئاترها و گالری‌های گوناگون ازجمله تئاتر اعلی‌حضرت و اتاق چهارگوش می‌باشد. در این مکان شما می‌توانید از تئاتر، اپرا، رقص، کمدی، هنر، نمایش و موارد دیگر لذت ببرید. در اکثر برنامه‌های عصرگاهی در این فستیوال، موسیقی زنده اجرا می‌شود.

حمل و نقل شهر آدلاید:

حمل‌ونقل عمومی در آدلاید کیفیت و کمیت خوبی دارد و ناوگان حمل نقل عمومی در این شهر متشکل از اتوبوس، ترن ‌های شهری، تراموا و قطار می باشد. شهر آدلاید به شهر ۲۰ دقیقه ای معروف است چرا که می توان در این مدت زمان از یک نقطه به نقطه دیگر شهر رسید. سیستم اتوبوس شهری آدلاید تقریباً تمامی بخش‌های شهر و حومه آن را در بر می‌گیرد. ایستگاه تراموای مرکزی آدلاید نیز در مرکز تفریحات این شهر قرار دارد و بخش‌های گسترده‌ای از شهر را پوشش می‌دهد. علاوه بر آن مترو یا قطار شهری آدلاید دارای چهار مسیر اصلی است. کرایه تاکسی‌ها نیز بر اساس تاکسی‌متر محاسبه شده و برای روز و شب تعرفه‌های متفاوتی لحاظ می‌شود.

مراکز خرید شهر آدلاید:

وجود فروشگاه و مراکز خرید متنوع در شهر آدلاید این شهر را به یکی از بهترین شهرهای استرالیا برای خرید تبدیل کرده است.

مرکز خرید وستفیلد ماریون (Westfield Marion)

مرکز خرید وستفیلد ماریون بزرگترین مرکز خرید شهر است و در جنوب غربی شهر و نزدیک ساحل قرار دارد. این مرکز خرید بیش از ۴۰۰ فروشگاه را در خود جای داده است و می توان گفت روزانه میزبان ۳۰ هزار نفر است.

مرکز خرید وستفیلد تی تری پلازا (Westfield Tea Tree Plaza)

مرکز خرید وستفیلد تی تری پلازا دومین مرکز خرید بزرگ در آدلاید است که در سال ۱۹۷۰ تاسیس شده است. این مرکز خرید شامل ۲۰ فروشگاه، یک سینما و چندین رستوران است.

مرکز خرید راندل(Rundle Mall)

مرکز خرید راندل درواقع یک بازار خرده فروشی است. تازه‌ترین و بروزترین اجناس دنیای مد، زیبایی، شیوه زندگی و مصرف غذا و پوشاک شهر آدلاید است. این بازار طولانی‌ترین و یکی از شلوغ‌ترین مراکز خرید در استرالیا و همچنین محبوب‌ترین جاذبه این ایالت است، هر هفته ۴۰۰ هزار بازدیدکننده و ۵۰۰۰ کارمند خرده‌فروشی و اداری مشغول در این بازار حضور دارند.

بازار مرکزی آدلاید (Adelaide Central Market)

در غرب میدان ویکتوریا، در خیابان گروت، بازار مرکزی آدلاید قرار دارد. این بازار یکی از قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده جهان و از محبوب ترین نقاط شهر آدلاید است که در سال ۱۸۷۰ ساخته شد. این بازار رنگارنگ، شامل میوه و سبزیجات تازه، گل ها، محصولات تازه پخته شده، پنیر و بخش هیجان انگیز غذاهای چند فرهنگی می شود.

فعالیت‌های علمی و نهاد های مرتبط با آن، بخش بزرگی از اقتصاد آدلاید را تشکیل می‌دهند به طوری که دولت ایالت استرالیای جنوبی و همچنین مراکز و مؤسسات آموزشی که در شهر وجود دارند می‌کوشند تا آدلاید را با عنوان «شهر یادگیری» به مهم ‌ترین قطب آموزشی استرالیا تبدیل کنند. همچنین در سال های اخیر، تعداد دانشجویان بین ‌المللی  که در آدلاید مشغول به تحصیل هستند افزایش یافته است. از جمله مهمترین دانشگاه های شهر آدلاید می توان به دانشگاه آدلاید، دانشگاه استرالیای جنوبی و دانشگاه فلیندرز اشاره کرد.

دانشگاه آدلاید استرالیا (University of Adelaide) یک دانشگاه تحقیقاتی و آموزش عالی در سطح جهانی است. دانشگاه آدلاید در سال ۱۸۷۴ تأسیس شده است و سومین دانشگاه قدیمی استرالیا می باشد. این دانشگاه به طور مداوم در بین یک درصد دانشگاه های برتر جهان رتبه بندی می شود و برترین دانشگاه در ایالت استرالیا جنوبی است که از اعضای دانشگاه های گروه هشت (دانشگاه های رده عالی استرالیا) نیز به شمار می آید.

دانشگاه استرالیای جنوبی(University of South Australia) بزرگترین دانشگاه تحقیقاتی عمومی در ایالت استرالیای جنوبی است. این دانشگاه  در پروژه های تحقیقاتی از اعتبار بالایی برخوردار است و مراکز تحقیقاتی متعددی چون مرکز تحقیقاتی ارتباطات، علوم زیست پزشکی، علوم بازاریابی، نگهداری سیستم ها و فناوری را در اختیار دارد.

دانشگاه فلیندرز (Flinders University) در سال ۱۹۶۶ تاسیس شده است و تا به امروز به عنوان نمونه ای از یک دانشگاه مدرن موفق و پویا جایگاه خود را حفظ نموده است.

هزینه زندگی در شهر ادلاید:

خلاصه‌ای از هزینه‌های زندگی در ادلاید بر اساس برآوردهای سایت https://www.numbeo.com/ به‌قرار ذیل است:
  • هزینه ماهانه زندگی یک خانواده چهارنفره  بدون احتساب اجاره خانه  2,503.39 دلار آمریکا (4,089.10 دلار استرالیا)
  • هزینه زندگی یک نفر بدون احتساب اجاره خانه 708.68 دلار آمریکا(1,157.57 دلار استرالیا).
  • شاخص هزینه زندگی در ادلاید 53.44%  بالاتر از زندگی در تهران است.
  • هزینه اجاره خانه در ادلاید به صورت میانگین 12.15% بالاتر از اجاره خانه در تهران است.
  • رتبه هزینه زندگی در شهر ادلاید 199 مین در بین 464 شهر جهان است.
  • در ادلاید شاخص هزینه زندگی 60.27 است