همه چیز درباره کنبرا استرالیا

کانبرا پایتخت کشور استرالیا و بزرگترین شهر غیر بندری این کشور به‌ شمار می‌آید که در ۳۰۰ کیلومتری جنوب غربی سیدنی و ۶۵۰ کیلومتری شمال شرقی ملبورن قرار دارد. کانبرا در سال ۱۹۰۸ در توافقی میان سیدنی و ملبورن به عنوان پایتخت استرالیا ساخته شد. کانبرا تنها شهری در استرالیا است که با هدفی از پیش تعیین شده طراحی و ساخته‌ شد. طراحی شهر مملو از باغ های شهری بود و مساحت‌های زیادی به فضای سبز اختصاص داده شد به طوری که کانبرا عنوان پایتخت بوته را به خود اختصاص داد. کانبرا پایتخت کشور استرالیا و بزرگترین شهر غیر بندری این کشور به‌ شمار می‌آید که در ۳۰۰ کیلومتری جنوب غربی سیدنی و ۶۵۰ کیلومتری شمال شرقی ملبورن قرار دارد. کانبرا در سال ۱۹۰۸ در توافقی میان سیدنی و ملبورن به عنوان پایتخت استرالیا ساخته شد. کانبرا تنها شهری در استرالیا است که با هدفی از پیش تعیین شده طراحی و ساخته‌ شد. طراحی شهر مملو از باغ های شهری بود و مساحت‌های زیادی به فضای سبز اختصاص داده شد به طوری که کانبرا عنوان پایتخت بوته را به خود اختصاص داد. کانبرا محل استقرار هیات دولت، خانه پارلمان، دادگاه عالی استرالیا، سازمان‌های متعدد دولتی و چندین موسسه فرهنگی و اجتماعی ملی است که همین امر سبب شده است تا به عنوان خانه ی دولت استرالیا شناخته شود.کانبرا محل استقرار هیات دولت، خانه پارلمان، دادگاه عالی استرالیا، سازمان‌های متعدد دولتی و چندین موسسه فرهنگی و اجتماعی ملی است که همین امر سبب شده است تا به عنوان خانه ی دولت استرالیا شناخته شود.

کانبرا علاوه بر ظاهر مدرن و معماری های شگفت انگیزش در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ دنیا، هوای پاک تر و تمیز تری دارد و وجود دریاچه بارلی گریفین در مرکز شهر به زیبایی و جذابیت این شهر افزوده است. از طرفی به دلیل وجود دانشگاه های معتبر بین المللی در کانبرا این شهر هرساله میزبان بسیاری از دانشجویان خارجی علاقمند به تحصیل در استرالیا است.

آب و هوای کانبرا:

بر اساس سامانه طبقه‌بندی اقلیمی کوپن گایگر، اقلیم این شهر اقیانوسی (Cfb) است. ژانویه گرم ترین ماه سال در کانبرا است و دمای هوا در این ماه به طور میانگین به ۲۸ درجه سانتی گراد می رسد و سردترین ماه سال در کانبرا جولای است که متوسط  دمای هوا ۱۱ درجه سانتیگراد است.

جمعیت شهر کانبرا:

اگرچه کانبرا پایتخت استرالیا است، اما کانبرا نهمین شهر بزرگ این کشور است. آخرین سرشماری نشان داد که کانبرا در آگوست سال ۲۰۱۱ میلادی ۳۵۷،۲۲۰ نفر را در خود جای داده بود. فقط در پنج سال جمعیت آن بیش از ۱۰٪ افزایش یافت در حالی که براساس تحقیقات صورت گرفته جمعیت کانبرا تا پایان ژوئن سال ۲۰۱۹ به ۴۱۰،۱۹۹ رسیده است. ۷۱.۴ درصد از ساکنان این کشور در استرالیا متولد شده اند، کمی بالاتر از میانگین کشوری ۷۰.۳ درصد – شاید این نشان دهنده این باشد که کانبرا یک شهر دولتی است. بزرگترین ملیت بعدی انگلیسی (۳.۷٪) و چینی (۱.۸٪) است.

اقتصاد شهر کانبرا:

بسیاری از ساکنان کانبرا کارکنان دولتی هستند که برای دولت استرالیا و یا سازمان ACT کار می‌کنند. ACT که مالک شرکت ACTEW است، مدیریت زیر ساختارهای فاضلاب و منابع آبی کانبرا را بر عهده دارد. ActewAGL، حاصل همکاری مشترک بین ACTEW و کمپانی روشنایی گازی استرالیا |AGL است و تأمین کنندهٔ تسهیلات شهری کانبرا مثل آب، گاز طبیعی، برق و برخی سرویس‌های ارتباطات سیار می‌باشد. با این حال بسیاری از افراد در بخش خصوصی مشغول به کار هستند و این باعث شده است که کانبرا مکانی مناسب برای تاجران باشد. اگر چه شهر کانبرا شهری کاملا تجاری در استرالیا محسوب نمی شود اما نرخ پایین بیکاری و درآمد بالا برای مشاغل تمام وقت باعث شده است که این شهر مکانی مناسب برای کار کردن باشد.

فرهنگ شهر کانبرا:

کانبرا مرکز بسیاری از موسسات و بناهای تاریخی از جمله موزه جنگ استرالیا، نگارخانه ملی استرالیا، نگارخانه پرتره‌های ملی، کتابخانه ملی استرالیا، آرشیو ملی استرالیا و موزه ملی استرالیا می‌باشد. کانبرا، مکان‌های زیادی برای اجرای زنده موسیقی و تئاتر دارد: نمایشگاه و تئاتر کانبرا که محل برگزاری کنسرت‌های متعدد بوده‌ است و سالن لولین (در دانشگاه موسیقی ANU) که محل برگزاری کنسرت است همچنین تئاتر خیابانی نیز طرفداران زیادی دارد. اغلب مراکز شهر دارای سینما و سالن تئاتر و کتابخانه می‌باشند.

حمل و نقل شهر کانبرا:

ماشین، عمده‌ترین وسیله حمل و نقل در کانبرا است. شبکه اتوبوسرانی پایتخت استرالیا  حمل و نقل عمومی شهر را تأمین می‌کند. شبکه گسترده‌ای از راه‌های دوچرخه‌ سواری نیز ساخته شده‌اند. فقط ۶٪/۴ جمعیت از اتوبوس استفاده می‌کنند. ۵٪/۵ نیز پیاده یا با دوچرخه به محل کار می‌روند. یک ایستگاه راه آهن ایالتی برای ارتباط با ولز جنوبی نیز وجود دارد. این خط راه‌آهن در ۲۰ آوریل ۲۰۱۹ تا شمال ادامه پیدا کرد. ایستگاه راه‌آهن در حومه جنوبی کینگستون قرار دارد.کانبرا از طریق آزاد راه فدرال حدود سه ساعت با سیدنی فاصله دارد و از طریق آزاد راه بارتون، حدود هفت ساعت با ملبورن فاصله دارد.

مراکز خرید شهر کانبرا:

مرکز خرید کانبرا (Canberra Center)

از مراکز خرید بزرگ شهر کانبرا است که در سال ۱۹۸۹ افتتاح شده است و در مرکز شهر قرار دارد این مرکز دارای سه طبقه می باشد و انواع برندهای پوشاک در آن فروشگاه دارند. وسایل الکترونیکی و صنایع دستی نیز از دیگر مواردی هستند که فروشگاه های زیادی از این مرکز خرید را به خود اختصاص داده اند.

ودن وست فیلد (Woden Westfield)

مرکز خرید بزرگی است که در جنوب شهر کانبرا قرار دارد و شامل ۲۰۰ فروشگاه از جمله نمایندگی David Jones و Big W می باشد.

جاذبه های گردشگری شهر کانبرا:

کلیسای سنت جان باپتیست (St John the Baptist)

کلیسای سنت جان باپتیست در اواسط قرن نوزدهم در کانبرا ساخته شد. این کلیسای جزو اولین کلیساهای این شهر به شمار می آید. یک ساختمان سه طبقه با سقفی بلند و گنبد شش ضلعی تیره رنگ از ویژگی های بارز کلیسای جان باپتیست محسوب می شود. همچنین اولین قبرستان شهر کانبرا در محوطه پشت ساختمان اصلی آن واقع شده است.

باغ های سبز کوکینگتون (Cockington)

یکی از خاص ترین و بهترین جاذبه های شهر کانبرا، باغ مینیاتوری کوکینگتون است. در این باغ فعالیت ها و برنامه های زیادی برای انجام دادن وجود دارد. می توانید قطار های مینیاتوری، باغ ها و خانه های کوچک و بناهای معروفی را ببینید که در سایز بسیار کوچک ساخته شدند. همچنین می توانید برای تجربه بازدیدی متفاوت از این باغ، سوار قطار های مخصوصی بشوید که تمام نقاط کوکینگتون را به شما نشان می دهند.

باغ وحش و آکواریوم ملی (National oo and Aquarium)

تنها باغ وحش و آکواریوم در استرالیا است که کنار هم قرار دارند. بازدیدکنندگان می توانند گونه های نادر و زیبایی را ببینید که خاص این منطقه هستند. گونه هایی مثل چیتا، شیر، ببر،‌پاندای قرمز، زرافه و گونه خاص خرس خورشیدی و همچنین کوچک ترین موجودات دریایی گرفته تا کوسه ها در آکواریوم این شهر قابل دیدن است.

جشنواره ها و فستیوال های شهر کانبرا:

سامر ناتز(Summernats)

فستیوال سامرناتز که در اصل Summer National نام دارد در ژانویه هر سال برگزار می شود و ماشین های کلاسیک که از سال ۱۹۴۸ به بعد ساخته شده اند در خیابان های کانبرا رژه می روند.

جشنواره بالن کانبرا (Canberra Balloon Festival)

یکی از معروف ترین جشن های استرالیا است که ۹ روز از ماه مارس هر سال در باغ های اطراف ساختمان قدیمی مجلس برگزار می شود. در این فستیوال ۵۰ بالن با شکل و اندازه مختلف به آسمان فرستاده می شود.

فستیوال بین المللی موسیقی کانبرا (Canberra International Music Festival)

این فستیوال یکی از معروف ترین فستیوال های موسیقی استرالیا است که  در ماه آوریل هرسال به مدت ۱۰ روز در شهر کانبرا برگزار می شود.

دانشگاه های شهر کانبرا:

دانشگاه ملی استرالیا (ANU) و دانشگاه کانبرا (UC)از دانشگاه های معتبر این شهر و استرالیا هستند.دانشگاه ملی استرالیا (ANU) یک دانشگاه تحقیقاتی ملی می باشد که در کانبرا ، پایتخت استرالیا واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۹۴۶ تأسیس و تنها دانشگاهی است كه توسط پارلمان استرالیا ایجاد شده است.این دانشگاه به طور مداوم در بین بهترین دانشگاه های جهان قرار دارد و عضو گروه هشت (دانشگاه های رده عالی استرالیا) می باشد و ۶ نفر از اعضای این دانشگاه در میان برندگان جایزه نوبل هستند. ANU به عنوان یکی از دانشگاه های برتر تحقیقاتی جهان شناخته می شود که در رده بندی دانشگاه های جهان QS در سال ۲۰۲۰ در رتبه ۱ استرالیا و ۲۴ ام جهان قرار دارد.

هزینه زندگی در شهر کانبرا:

خلاصه‌ای از هزینه‌های زندگی در کنبرا بر اساس برآوردهای سایت https://www.numbeo.com/ به‌قرار ذیل است:
  • هزینه ماهانه زندگی یک خانواده چهارنفره  بدون احتساب اجاره خانه  2,826.62 دلار آمریکا (4,596.91 دلار استرالیا)
  • هزینه زندگی یک نفر بدون احتساب اجاره خانه 797.54 دلار آمریکا(1,297.04 دلار استرالیا).
  • شاخص هزینه زندگی در کنبرا 62.28%  بالاتر از زندگی در تهران است.
  • هزینه اجاره خانه به صورت میانگین 56.11% بالاتر از اجاره خانه در تهران است.
  • رتبه هزینه زندگی در شهر کنبرا 156 مین در بین 464 شهر جهان است.
  • در کنبرا شاخص هزینه زندگی 63.74است.