همه چیز درباره ملبورن استرالیا

ملبورن (Melbourne)  پایتخت ایالت ویکتوریا، اولین پایتخت کشور استرالیا قبل از شهر کانبرا و مهم‌ترین شهر فرهنگی این کشور است.

ملبورن (و ایالت ویکتوریا) در میان شهرهای استرالیا لقب «بوستانشهر» گرفته‌است Australia’s garden city. این شهر در دههٔ اخیر چند بار به عنوان بهترین شهر دنیا برای زندگی معرفی شده‌است. (از سویه مجلهٔ اکونومیست و مرکز مرسر)

شبکهٔ تراموای ملبورن به لحاظ گستردگی در رتبهٔ نخست جهان ایستاده است. بلندترین برج مسکونی جهان برج یوریکا (تا سال ۲۰۰۹) و پنج برج از شش آسمان خراش بلند استرالیا، بزرگ‌ترین کازینو و مجموعهٔ سرگرمی استرالیا، بزرگترین مرکز خرید استرالیا و نیمکرهٔ جنوبی، بزرگترین مجموعه نمایشگاهی و مرکز همایش نیمکرهٔ جنوبی، قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین گالری هنری استرالیا در این شهر قرار دارند.

موقعیت مکانی:

این شهر در جنوب شرقی کشور استرالیا در امتداد رود یارا و بر کرانه‌های خلیج پورت فیلیپ Port Phillip Bay قرار گرفته‌است. ملبورن پایتخت ایالت ویکتوریا و منزلگاه بیش از %۷۰ اهالی این ایالت می‌باشد.

جمعیت شهر ملبورن:

ملبورن پایتخت ایالت ویکتوریا با جمعیتی بیش از ۴.۹ میلیون نفر  است که ۱۹.۰۵٪ از جمعیت ملی را تشکیل می دهد. در حالی که براساس تحقیقات صورت گرفته جمعیت ملبورن در ژوئن سال ۲۰۱۹ به ۵,۱۹۱ میلیون رسیده است. ملبورن پس از سیدنی، دومین شهر پرجمعیت استرالیا است ناگفته نماند پیش بینی شده است که جمعیت ملبورن تا سال ۲۰۲۸بیشتر از سیدنی خواهد شد.

ورزش:

ملبورن به عنوان پایتخت ورزشی استرالیا و دارندهٔ عنوان «شهر غائی ورزشی جهان»، همه ساله میزبان بسیاری از رخدادهای مهم ورزشی جهان است. مانند مسابقات ماشین رانی جام بزرگ فورمیولا وان Australian F1 Grand Prix، کارناوال جام اسب سواری معروف ملبورن کاپ و نیز مسابقات جهانی تنیس اوپن استرالیا.

دانشگاه های شهر ملبورن:

برخی از برجسته ترین و مشهورترین مدارس استرالیا در ملبورن مستقر هستند. از میان بیست دبیرستان برتر استرالیا طبق رتبه بندی Better Education ، شش مورد در ملبورن قرار دارند. همچنین تعداد دانشجویان بین المللی که در این شهر مشغول به تحصیل هستند، افزایش یافته است. علاوه بر این ، در نظرسنجی انجام شده توسط موسسه فناوری رویال ملبورن ، ملبورن در سال ۲۰۰۸ پس از لندن ، بوستون و توکیو در رتبه چهارم شهرهای دانشگاهی برتر جهان قرار گرفت. هفت دانشگاه دولتی در ملبورن قرار دارند که عبارتند از: دانشگاه ملبورن، دانشگاه موناش، دانشگاه صنعتی سوینبورن، دانشگاه Deakin، موسسه فناوری رویال ملبورن (دانشگاه RMIT) ، دانشگاه لاتروب و دانشگاه ویکتوریا.

دو دانشگاه ملبورن و موناش عضو گروه هشت دانشگاه های استرالیا هستند و دانشگاه ملبورن  دومین دانشگاه قدیمی استرالیا محسوب می شود. دانشگاه ملبورن در رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۹ بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز در رتبه ۳۲ جهان و اول استرالیا قرار گرفت که در سال هال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ نیز همین رتبه را کسب کرده بود. دانشگاه موناش  در بین ۱ درصد دانشگاه های برتر جهان قرار دارد. موناش بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز در سال ۲۰۱۹ در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است و رتبه ۸۴ را از آن خود کرده است.

آب و هوای ملبورن:

شهر ملبورن به داشتن چهار فصل در یک روز معروف است که دلیل آن به داشتن آب و هوای بسیار تغییر پذیر این شهر بر می گردد. ملبورن دارای آب و هوای معتدل اقیانوسی است و زمستان های این شهر در مقایسه با سایر شهرهای استرالیا سردتر است اما در فصل تا بستان بسیار گرم است. همچنین در فصل بهار آب و هوای ملبورن معتدل است.

اقتصاد شهر ملبورن:

ملبورن دارای اقتصاد بسیار متنوعی می باشد و در زمینه های امور مالی، تولید، تحقیقات، فناوری اطلاعات، آموزش، لجستیک، حمل و نقل و گردشگری از نقطه قوت خاصی برخوردار است. دفتر مرکزی بسیاری از بزرگترین شرکتهای استرالیا از جمله شرکت BHP در ملبورن قرار دارد. شرکت BHP از منظر درآمد بزرگترین شرکت حفاری معدن در دنیاست. ملبورن به قطب اصلی فناوری استرالیا شهرت دارد و مرکز صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات استرالیا در این شهر واقع شده است. همچنین دفتر مرکزی دو بانک ( بانک NAB و  بانک AZN ) از چهار بانک معروف استرالیا در ملبورن قرار دارد. بندر شهر ملبورن بعد از بندر بوتانی در سیدنی، دومین بندرگاه شلوغ استرالیا است. ملبورن همچنین یک مرکز مهم مالی است. در فهرست مراکز مالی جهان در سال ۲۰۱۸، ملبورن در رده پانزدهم مرکز رقابتی مالی در جهان قرار گرفت.

فرهنگ شهر ملبورن:

ملبورن یک مرکز فرهنگی بین المللی است و این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی استرالیا با ارائه برنامه های فرهنگی مختلف در قالب رویدادها و جشنواره های اصلی، درام ، موزیکال، کمدی، موسیقی ، هنر ، معماری، ادبیات، فیلم و تلویزیون شناخته شده است. ملبورن مهد و مرکز پیدایش صنعت فیلمسازی و سینما، تلویزیون، رقص باله، هنر امپرسیونیسم، سبک‌های مختلف رقص مثل نیو وگ و ملبورن شافل در استرالیا و مرکز مهم موزیک کلاسیک و امروزی در این کشوراست.

آب و هوا، سواحل زیبا و زندگی شبانه در ملبورن آن را به یکی از پر جنب و جوش ترین شهرهای استرالیا تبدیل کرده است. تاریخ ادبیات غنی و متنوع ملبورن سبب شد که ملبورن در سال ۲۰۰۸ به دومین شهر ادبیات یونسکو تبدیل شود. کتابخانه ایالتی ویکتوریا یکی از قدیمی ترین مؤسسات فرهنگی استرالیا و یکی از تابخانه های عمومی و دانشگاهی در سطح شهر ملبورن است. ملبورن همچنین دارای گسترده ترین طیف وسیعی از کتابفروشی ها در استرالیا و همچنین بزرگترین بخش چاپ و نشر کشور است.

حمل و نقل شهر ملبورن:

سیستم حمل ونقل عمومی ملبورن ترکیبی از قطار، تراموا، اتوبوس، دوچرخه و تاکسی است. شبکه‌ی قطار شهری ملبورن از ۱۶ لاین برخوردار است و همین امر خود نشان می‌دهد که قسمت عمده‌ای از سطح شهر ملبورن توسط ریل قطار پوشش داده شده است.  از طرفی بزرگ‌ترین شبکه ‌ی تراموای جهان در ملبورن قرار دارد و بخش عمده‌ای از مردم ملبورن و همچنین گردشگرانی که وارد این شهر می‌شوند از تراموا جهت تردد در سطح شهر ملبورن استفاده می‌کنند.

در ملبورن ۳۴۶ مسیر اتوبوس وجود دارد و جز اتوبوس‌های دولتی، ۳۲ کمپانی اتوبوس‌رانی خصوصی هم فعالیت می‌کنند. این موارد نشان می‌دهند که اتوبوس به طور گسترده‌ای در سطح شهر ملبورن قابل دسترسی است. در ملبورن تاکسی‌های زیادی در تردد هستند و افزون بر آن‌ها می‌توان از تاکسی‌های آنلاین که  مربوط به شرکت Uber هستند هم استفاده کرد. البته به جز تاکسی‌های آنلاین، حدود ۵ هزار تاکسی در سطح شهر ملبورن تردد دارند و بسیاری از مناطق شهر را پوشش می‌دهند.

مراکز خرید شهر ملبورن:

ملبورن پایتخت خرید در استرالیا است. مراکز خرید ملبورن، تنوع قابل توجهی دارند و در آن‌ها می‌توانید بهترین محصولات را از معتبرترین برندهای دنیا خریداری کنید. مراکز خرید ملبورن مثل سایر مراکز خرید مدرن دنیا، از نظر امکانات، هیچ کم و کاستی ندارند و مثل یک مجموعه‌ی تجاری و تفریحی بزرگ هستند که یک روز کامل را در آن‌ها می‌توانید به خرید و تفریح بگذرانید.در زیر به برخی از مراکز حرید ملبورن اشاره می کنیم.

مرکز خرید چادستون (Chadstone Shopping Center)

مرکز خرید چادستون، که با نام پایتخت مد هم مشهور است، بزرگ‌ترین مرکز خرید نیم‌ کره‌ی جنوبی است و آن را در سرتاسر دنیا به مرکزی برای ارائه ‌ی بهترین محصولات مد و سرگرمی می‌شناسند.این مرکز تجاری بزرگ، دارای بیش از ۵۵۰ فروشگاه و بوتیک شیک شامل ۳۸ برند لوکس از جمله والنتینو، لویی ویتون، پرادا، تیفانی، شنل، سلین، ژیوانشی، فندی، دیور و… است.

مرکز خرید ملبورن سنترال (Melbourne Central Shopping Center)

مرکز خرید ملبورن سنترال، یک مجموعه‌ی تجاری بزرگ شامل دفاتر تجاری، مرکز خری و قطب حمل‌ونقل عمومی است. مرکز خرید ملبورن سنترال، در سال ۲۰۰۵ بازسازی شد و در حال حاضر یکی از بزرگترین مراکز خرید شهر است. بیش از ۳۰۰ فروشگاه خرده‌فروشی در پنج طبقه از این مجموعه، محصولات خود را عرضه می‌کنند که شامل برندهای مشهوری چون نایکی، کانتری رود، فوراور و… است. ساعت کار این مجموعه از ۱۰ صبح تا ۷ شب است و روزهای پنجشنبه جمعه تا ساعت ۹ شب باز است.

مرکز خرید DFO South Wharf

مرکز خرید دی اف او اسکله جنوبی یک مقصد ایده‌آل برای کسانی است که می‌خواهند خریدی مفصل و ارزان در ملبورن داشته باشند. در این مجموعه‌ی تجاری، خرید خود را می‌توانید با غذا خوردن در یکی از کافه‌ها و رستوران‌های عالی گردشگاه South Wharf کامل کنید. این مرکز تجاری در چند قدمی از مرکز شهر قرار دارد و به همین دلیل، دسترسی به آن بسیار راحت است.

جاذبه های گردشگری شهر ملبورن:

ملبورن، شهری جذاب، مدرن، چند ملیتی و متنوع از نظر فرهنگی است. گردشگاه‌های احاطه شده با فضاهای سبز، ساختمان‌های تاریخی ویکتوریایی و حال و هوای اروپایی شهر، یکی از دلایل محبوبیت آن در بین گردشگران دنیا است.در ادامه به معرفی بعضی از این جاذبه های گردشگری ملبورن می پردازیم.

باغ‌‌های گیاه‌شناسی سلطنتی ملبورن ( Royal Botanic Gardens Melbourne)

این باغ ها با وسعت ۳۸ هکتار در نزدیکی مرکز شهر، در جنوب رودخانه یارا قرار دارند. این مجموعه یکی از بهترین ها در نوع خود در دنیاست. بازدید از این مجموعه یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌های تفریحی رایگان در ملبورن است. در تابستان، تئاترهای زنده یکی از دیدنی‌های باغ است.

گالری ملی ویکتوریا (National Gallery of Victoria)

گالری ملی ویکتوریا در سال ۱۸۶۱  به عنوان مرکزی برای نمایش آثار هنرمندان استرالیا افتتاح شد و یکی از قدیمی‌ترین و محبوب ‌ترین گالری‌های هنری در استرالیا است. گالری ملی ویکتوریا دارای بیش از ۷۰ هزار اثر هنری و مجموعه گسترده‌ای از آثار دوران باستان تا امروز است؛این آثار در دو ساختمان در نزدیکی باغ ‌های گیاه ‌شناسی سلطنتی ملبورن نگه‌ داری می‌شوند.

میدان فدراسیون (Federation Square)

این میدان در مرکز شهر کنار رود یارا و در مجاورت کلیسای مرکزی شهر ملبورن قرار دارد. بنای فوق مدرن این مجموعه که شامل فضای باز و فضای بسته است، با معماری ویکتوریایی اطرافش، تضاد جالبی دارد. این میدان یکی از بزرگترین سایت‌های وای‌فای رایگان در استرالیا است.سالانه بیش از ۲ هزار رویداد در این مجموعه برگزار می‌شود و در فضای روباز و سرپوشیده‌ی این مجموعه می‌توانید همیشه از یک رویداد فرهنگی یا هنری جذاب لذت ببرید.

داکلندز (Docklands)

داکلندز، جدیدترین گردشگاه در کنار اسکله است. در این منطقه‌ی تفریحی، پارک، جاذبه‌های توریستی، کافه‌ها و رستوران‌های زیادی وجود دارد. چشم‌انداز شهر از چرخ و فلک بزرگ داکلندز، به نام ستاره‌ی ملبورن، یکی از زیباترین چشم‌اندازهایی است که می‌توانید در این شهر نظاره‌گر آن باشید.

موزه ملبورن (Melbourne Museum)

یکی از محبوب ترین موزه ها و جاذبه های توریستی در استرالیا محسوب می شود و با داشتن بزرگ ترین نمایشگر IMAX دنیا فیلم ها و نمایش های ۳ بعدی بی نظیری را نمایش می دهد و مجموعه ای جذاب ترین دیدن های مربوط به تاریخ، فرهنگ و حیات وحش استرالیا را نشان می دهد. این موزه در خیابان Nicholson قرار گرفته و از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر امکان بازدید از ان وجود دارد.

جشنواره ها و فستیوال های شهر ملبورن:

ملبورن شهری با نشانه های فرهنگی از سراسر جهان است. هرساله  ملبورن میزبان جشنواره های مختلفی است که برخی از آنها عبارتند از:

فستیوال کمدی ملبورن (Melbourne International Comedy Festival)

این فستیوال بزرگ و بین الملی هر سال در ماه مارس و آوریل به مدت ۴ هفته برگزار می شود. بیشتر از ۷۷۰۰۰۰ شرکت کننده با هزاران اجرای مختلف در سطح شهر هنر نمایی می کنند و اوقات بی نظیری را برای مردم و توریست هایی که برای تماشا آمده اند ایجاد می کنند.

فستیوال بین المللی هنر ملبورن (Melbourne International Arts Festival)

یک فستیوال هنری بین المللی که در آن می توانید انواع هنر های مختلف دنیا همانند، رقص، موسیقی، هنر های تجسمی و تئاتر را از نزدیک و به صورت زنده مشاهده کنید و در ان بیشتر از ۴۰۰ هزار نفر شرکت می کنند. زمان برگزاری این فستیوال از ۳ اکتبر تا ۲۱ اکتبر است.

فستیوال نکست ویو (Next Wave Festival)

این فستیوال هر دوسال به مدت ۲ هفته در ماه می برگزار می شود. در این فستیوال کارهای هنری افراد بین ۱۸ تا ۳۰ سال در زمینه های مختلفی مانند : رقص، تئاتر، هنرهای تجسمی، نمایش، ادبیات و… برگزار می شود.

هزینه زندگی در شهر ملبورن:

خلاصه‌ای از هزینه‌های زندگی در ملبورن براساس برآورد سایت https://www.numbeo.com/ به‌قرار ذیل است:
  • هزینه ماهانه زندگی یک خانواده چهارنفره  بدون احتساب اجاره خانه  2,877.17 دلار آمریکا (4,666.77 دلار استرالیا)
  • هزینه زندگی یک نفر بدون احتساب اجاره خانه 805.92 دلار آمریکا(1,307.20 دلار استرالیا).
  • شاخص هزینه زندگی در ملبورن 56.76 % بالاتر از زندگی در تهران است.
  • هزینه اجاره خانه به صورت میانگین 58.10% بالاتر از اجاره خانه در تهران است.
  • رتبه هزینه زندگی در شهر ملبورن 178مین در بین 464 شهر جهان است.
  • در ملبورن شاخص هزینه زندگی 61.85 است.