سرمایه گذاری در بورس استرالیا

بازار سهام استرالیا که بورس اوراق بهادار استرالیا (ASX) نامیده می شود، با داشتن سرمایه ای در حدود 1.9 تریلیون دلار، در بین 5 بازار برتر جهانی قرار دارد و یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در استرالیا است. علاوه بر این، این بازار میزبان بزرگ‌ ترین بازار مشتقات در آسیاست که ۴۷ تریلیون دلار از محصولات را فهرست می‌کند.

اولین بورس اوراق بهادار در استرالیا در سال 1861 در ملبورن تأسیس شد. این تاریخ 10 سال پس از کشف طلا در استرالیا بود. در این فاصله جمعیت استرالیا از 430 هزار نفر به 1.7 میلیون نفر افزایش یافت.

125 سال بعد، در سال 1987، تاریخ مدرن مبادله در نتیجه تصویب قانونی که توسط پارلمان استرالیا تصویب شد، آغاز به کار کرد. این بازار در سال 2006 به بورس اوراق بهادار استرالیا تغییر نام یافت.

شرایط سرمایه گذاری در بورس استرالیا

اقتصاد استرالیا شانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان که به مدت 28 سال رشد پیاپی داشته است. این رشد، بازار سهام استرالیا را نیز رونق بخشیده است، اگرچه ASX اکنون در حال بهبود یافتن از ضررهای سنگین ناشی از رکود بزرگ 2007-2008 است. از اوایل سال 2009، شاخص بنچمارک ASX 200 به طور کلی صعود کرده است.

استرالیا طی 2 دهه گذشته به عنوان رهبر تجارت بین المللی و میزبان بسیاری از شرکت های پیشرفته تبدیل شده است. سرمایه گذاری در سهام خارجی ممکن است کمی تحقیق بیشتری نسبت به سهام داخلی داشته باشد، اما در صورت انتخاب سرمایه گذاری مناسب، مزایا می تواند از معایب آن بالاتر باشد.

مزایای سرمایه گذاری در بورس استرالیا

در اینجا مزایای شرکت در بازار سهام استرالیا ذکر شده است.

  • اقتصاد آزاد و یکپارچه جهانی: جذابیت استرالیا برای سرمایه گذاران جهانی از این واقعیت ناشی می شود که اقتصاد این کشور کاملاً با اقتصاد جهانی ادغام شده است. استرالیا طبق اعلام وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا (DFAT)، چهاردهمین تولید ناخالص داخلی جهان را در اختیار دارد و در رتبه ی اول آسیا با 1.9 تریلیون دلار بودجه قرار دارد.
  • برترین تولید کننده طلا در جهان: استرالیا برترین تولید کننده سنگ طلا، اورانیوم و سنگ آهن در جهان است. ASX همچنین انتخاب بزرگی از سهام معدن را در اختیار شما قرار می دهد که به شما امکان می دهد در طلا و سایر دارایی های معدنی سهامدار شوید.
  • جو سیاسی و اقتصادی پایدار: دموکراسی در بازار آزاد استرالیا از توسعه کارآفرینی پشتیبانی می کند و برای ده ها سال دولت پایدار داشته است. نیروی کار ماهر و تحصیل کرده کشور در سطح جهانی با هم رقابت می کند و کشور را به یک مقصد پویا برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

معایب سرمایه گذاری در بورس استرالیا

این اشکالات را قبل از سرمایه گذاری در بورس سهام استرالیا در نظر بگیرید.

  • کاهش جهانی اقتصاد و بورس اوراق بهادار: یک رکود بزرگ اقتصادی جهانی می تواند بر تمام بازارهای سهام، از جمله استرالیا تأثیر منفی بگذارد. بازار سهام استرالیا علی رغم منابع و پایگاه کالا و تقاضای بازارهای نوظهور آسیا، در دوره رکود اقتصادی بزرگ سال 2008 رنج قابل توجهی را متحمل شد.
  • اجرای مالیات منابع و کربن: دولت استرالیا بر منابع و کربن در معدن و سایر صنایع، مالیات در نظر گرفته است. این می تواند توانایی کشور در جذب سرمایه گذاری خارجی و کاهش درآمد شرکت های تحت تأثیر قرار دهد.
    اقتصاد بسیار وابسته به کالاهاست: از آنجا که اقتصاد استرالیا به صادرات منابع طبیعی وابسته است، کاهش قیمت کالاها می تواند به شدت بر اقتصاد و سرمایه گذاری در سهام آن تأثیر بگذارد.

بورس اوراق بهادار استرالیا چگونه است؟

ASX اکنون در بین 20 بورس اوراق بهادار برتر جهان قرار دارد و طیف گسترده ای از خدمات، از جمله تجارت، ترخیص و تسویه حساب برای سهام و طیف گسترده ای از سایر دارایی ها را به تاجران پیشنهاد می دهد.

ASX نزدیک به هفته تجارت جهانی در روزهای یکشنبه استاندارد شرقی (EST) آغاز می شود و معاملات پیش از بازار آن از 7 تا 10 صبح زمان استاندارد شرقی استرالیا ادامه می یابد. معاملات رسمی بورس ساعت 10 صبح (12 ظهر به وقت گرینویچ) آغاز شده و در ساعت 4 بعدازظهر زمان استاندارد شرقی استرالیا بسته می شود.

نحوه خرید سهام در استرالیا

آماده شرکت در بازار سهام استرالیا هستید؟ برای شروع راهنمای گام به گام ما را دنبال کنید.

مرحله اول: نوع سهامی را که به آن علاقه دارید، انتخاب کنید.

شما طیف گسترده ای از سهام ها را برای انتخاب دارید، اگرچه بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی ترجیح می دهند در سهام هایی با سرمایه مناسب که در فهرست ASX 200 موجود هستند، بمانند.

به عنوان مثال، بخش منابع شامل BHP Billiton Ltd و Rio Tinto Ltd. است که بزرگترین شرکت معدن و منابع در جهان هستند. همچنین، سهام های بزرگی در بخش مالی وجود دارد، از جمله گروه بانکی استرالیا و نیوزلند (ASX: ANZ) بانک مشترک المنافع استرالیا (ASX: CBA) و بانک ملی استرالیا (ASX: NAB). بسیاری از سهام های مذکور در بورس اوراق بهادار ایالات متحده از طریق رسید سپرده گذاری آمریکایی (ADR) قابل معامله است.

مرحله دوم: یک کارگزار انتخاب کنید

واسطه ای که با آن سرمایه گذاری می کنید، به اندازه سهامی که در آن سرمایه گذاری می کنید از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین مطمئن شوید که کارگزار مناسبی را انتخاب کرده اید. انتخاب کارگزار بورس آنلاین برای تجارت سهام استرالیا بستگی به این دارد که می خواهید در کدام سهام سرمایه گذاری کنید و اینکه در کجا زندگی می کنید.

به عنوان مثال، اگر سهام انتخابی در ASX فهرست شده قرار دارد، ممکن است بسته به جایی که زندگی می کنید، نیاز به افتتاح یک حساب کاربری مستقر در استرالیا یا یک کارگزار بین المللی داشته باشید که امکان دسترسی به معاملات سهام ASX را فراهم می کند.

اگر ترجیح می دهید از طریق یک کارگزار بین المللی آنلاین روی سهام ASX سرمایه گذاری کنید، کارگزاران تعاملی می توانند انتخاب خوبی باشند. کارگزاران تعاملی استرالیا توسط کمیسیون سرمایه گذاری اوراق بهادار استرالیا (ASIC) تعیین می شوند و به مشتریان امکان دسترسی به تجارت های ASX را می دهند.

مرحله سوم: از حساب دمو یا تمرین استفاده کنید

اکثر کارگزاران آنلاین به مشتریان احتمالی خود یک حساب مجازی یا نسخه ی نمایشی ارائه می دهند که نیازی به واریز ندارد. یک حساب نمایشی با پول مجازی تأمین می شود و می توانید قبل از سرمایه گذاری، تجارت را در یک بازار واقعی تجربه کنید. این حسابها برای تمرین تجارت و سنجش کیفیت سکوی کارگزار و خدمات اجرایی مفید هستند.

مرحله چهارم: معاملات سهام استرالیا را شروع کنید

هنگامی که مشخص کردید کدام سهام استرالیا را می خواهید، آن را به سبد خود اضافه کنید و کارگزاران را با استفاده از حساب های نمایشی مختلف مورد ارزیابی قرار دهید، اکنون می توانید یک حساب را تأمین مالی کرده و تجارت خود را شروع کنید.

چشم انداز سهام استرالیا در بازار

با تحقیق ممکن است لیستی ازسهام‌ های با ریسک بالا و پایین را پیدا کنید. ما هم در ادامه برترین سهام های استرالیا را معرفی کرده ایم. توجه داشته باشید که موارد زیر توصیه سرمایه ‌گذاری نیستند، بلکه فقط سهام هایی هستند که بازده‌ ی مثبتی را در سال گذشته نشان داده ‌اند و این تضمین نمی کند که در سال های آتی نیز این روند ادامه داشته باشد.

(Advance Nanotek Ltd) ASX: ANO:

تجارت 5.43 دلار پس از 52 هفته سود + 633٪

(Jumbo Interactive Ltd) ASX: JIN:

تجارت 19.06 دلار پس از 52 هفته سود + 305٪

(Pro Medicus Ltd) ASX: PME:

تجارت 28.88 دلار پس از 52 هفته سود + 242٪

علاوه بر سهام با بازده 52 هفته ای که در بالا به آن اشاره شد، برخی از سهام های ASX عبارتند از:

(Nearmap Ltd) ASX: NEA:

یک شرکت فناوری تصویربرداری هوایی

(Fortescue Metals Group) ASX: FMG:

تولید کننده سنگ آهن

(Afterpay Touch Group) ASX: APT:

یک شرکت خدمات پرداخت

با توجه به تحقیقات برای بورس اوراق بهادار استرالیا و شاخص ASX 200، طلا اخیراً به طور متوسط بیش از 1500 دلار در هر اونس است و سایر کالاها نیز تقاضای شدیدی را دارند. این عوامل باعث صعود بیشتر بورس اوراق بهادار استرالیا هستند، مشروط بر اینکه اقتصاد جهانی رونق بگیرد.

آیا در سهام استرالیا سرمایه گذاری کنیم؟

تنوع یکی از قوانین طلایی سرمایه‌ گذاری است و سرمایه‌ گذاری در سهام یک کشور دیگر مجموعه متفاوتی از فرصت‌ و چالش‌ برای یک سرمایه‌ گذار است. هنگام سرمایه گذاری در سهام استرالیا، باید در نظر بگیرید که اقتصاد استرالیا به دلیل نزدیکی به بازارهای در حال ظهور آسیا و صادرات منابع طبیعی با ارزش، از مشکلات دیده شده در سایر کشورهای توسعه یافته تا حدودی جلوگیری کرده است.

در حالی که به نظر می‌ رسد ذخایر منابع طبیعی و بانکی رایج‌ ترین سرمایه‌ گذاری‌ های استرالیا هستند، در طول سال گذشته سهام های خاصی در بخش فن‌ آوری کشور افزایش‌ یافته است که شایسته توجه سرمایه گذاران می‌باشد. سرمایه‌گذاری در سهام‌ های تکنولوژی استرالیا می تواند خطر تحمیل مالیاتی را که بر صنایع مستقر در منابع وجود دارد را کاهش دهد.

سهام استرالیا با روش های مختلفی خریداری می شود، حتی اگر حساب کارگزاری بین المللی یا استرالیا نداشته باشید، می توانید از طریق رسیدهای سپرده گذاری جهانی GDR ، ADR و ETF که در بورس سهام مستقر در ایالات متحده در دسترس است، در بازار سهام استرالیا شرکت کرد.

همچنین ببینید

مالیات بر درآمد استرالیا

سیستم مالیات بر درآمد استرالیا

یکی از هزینه های حتمی و ضروری برای زندگی در استرالیا، اخذ مالیات توسط دولت …