CDR استرالیا چیست؟

آشنایی با گزارش CDR استرالیا

مهندسانی که می خواهند به استرالیا مهاجرت کنند، غالباً در مورد گزارش مهارت شایستگی (CDR) برای ارزیابی مهارت، سؤالات متفاوتی دارند. اولین سؤالی که در ذهن متقاضیان وجود دارد این است که “CDR استرالیا چیست؟” درک شرایط لازم در مورد نوشتن CDR بسیار مهم است. همچنین این سوال که چرا بسیاری از CDR های ارسالی برای ارزیابی مهارت های مهاجرت توسط مهندسین استرالیا رد می شوند، بررسی شده است. در زیر لیستی از برخی سؤالات متداول درباره CDR وجود دارد.

گزارش تایید شایستگی یا گزارش CDR؛ ترکیبی از اسناد سفارشی است که برای ارزیابی صلاحیت یک مهندس بر اساس مهارت های مهندسی و دانش و مهارت و تسلط به زبان انگلیسی استفاده می شود. کلیه مهندسینی که می خواهند از کشورهایی که امضاء کننده توافق نامه واشنگتن، سیدنی آکاردن یا توافقنامه دوبلین نیستند، به استرالیا مهاجرت کنند، برای ارزیابی مهارت های مهاجرت مهندسین استرالیا، باید از مسیر CDR عبور کنند. با این وجود، ممکن است برای مهندسان غیر استرالیایی که دارای مدرک معتبر استرالیا هستند، استثنائاتی وجود داشته باشد.

چرا CDR مهم است؟

مهندسانی که برای اخذ ویزا و شغل پردرآمد به استرالیا مهاجرت می کنند، باید گزارش CDR را برای تأیید خود به انجمن مهندسان استرالیا (EA) ارسال کنند. EA یک نهاد شناخته شده و دارای مجوز است که به طور رسمی CDR های ارسالی را بررسی می کند. متقاضی فقط در صورتی که مجوز EA را دریافت کند، می تواند برای مهاجرت اقدام کند. CDR باید دارای اطلاعاتی از قبیل تاریخ شروع و پایان پروژه ها، نقش، نام سازمان (های) دانشجویی، اعضای تیم و سایر جوایز برنده شده توسط مهندسین باشد.

CDR برای مهندسان استرالیا چیست؟

انجمن مهندسین استرالیا باید اطمینان حاصل کند که تنها مهندسین ماهر شانس مهاجرت و کار در استرالیا را دارند. برای اطمینان از این امر، EA شرایط مهاجرت مندرج در لیست ارزیابی مهارت های مهاجرت (MSA) موجود در وب سایت EA را تنظیم کرده است. موارد زیر الزامات اصلی ارزیابی مهارت از طریق CDR است.

 1. مشخصات شخصی فرد شامل اطلاعات شناسنامه و گذرنامه ای
 2. یک نسخه به روز شده از رزومه که جزئیات اشتغال و تحصیلات را نشان می دهد
 3. اثبات مهارت در زبان انگلیسی (نتایج آزمون آیلتس)
 4. گواهینامه های صلاحیت تحصیلی یا ثبت نام، مدارک دانشگاهی یا اسناد دیگر
 5. نامه (های) استخدام
 6. سه اپیزود شغلی
 7. خلاصه گزارش
 8. CPD

شاید متوجه شده باشید که اغلب شرایط مورد نیاز برای ارزیابی مهارت های استرالیا از طریق مسیر گزارش CDR براساس مدارک تحصیلی، اطلاعات شخصی، اشتغال و CDR است. با این حال، سخت ترین قسمت تهیه CDR است که شامل سه اپیزود شغلی، خلاصه گزارش، CPD و CV است. گزارش CDR باید براساس سه پروژه مهندسی عملی باشد که در آنها اشتغال داشته اید.

كيفيت گزارش CDR به شرایط ارزيابی مهارت های مهاجرت تعيين شده توسط انجمن مهندسین استراليا بستگي دارد. خلاصه گزارش به سه اپیزود شغلی CDR اشاره می کند. و اگر اپیزودهای شغلی شما کم باشد، خلاصه گزارش و به دنبال آن گزارش CDR کاهش می یابد. بنابراین باید هنگام تهیه سه اپیزود شغلی برای تایید شایستگی، مراقب باشید.

آیا می توانم گزارش CDR را خود تهیه كنم؟

بله، تهیه CDR شخصی شما بدون کمک مشاور هم امکان پذیر است به شرط:

 • وقت کافی برای خواندن مطالب گسترده و استفاده از مفاهیم برای نوشتن CDR داشته باشید.
 • با الزامات گزارش CDR توسط EA و معیارهای ارزیابی آشنا باشید.
 • کلیه الزامات لازم را داشته باشید، به ویژه پروژه های مهندسی که معیارهای ارزیابی مهارت های EA را رعایت می کنند.

برای تهیه یک گزارش CDR برای ارائه به انجمن مهندسین استرالیا، باید حداقل در سه پروژه مهندسی کار کنید که تمام 16 عنصر شایستگی مورد نیاز برای نتیجه موفقیت آمیز ارزیابی مهارت ها را برآورده سازد. روند تهیه و نوشتن CDR بسیار وقت گیر است. متأسفانه، جزئیات معیارهای ارزیابی EA در همه جا موجود نیست. اگر می خواهید از خطر رد شدن جلوگیری کنید می توانید از تجربه مشاوره کارشناسان استفاده کنید. مشاوران گروه وکلای مهاجرت پاسارگاد به شما کمک می کنند و مشاوره میدهند که گزارش CDR باکیفیت تهیه کنید که توسط انجمن مهندسین استرالیا پذیرفته شود.  نکته مهم آنکه طبق قانون شما باید این گزارشات را تهیه کنید و نه موسسه یا شخص دیگری.

چرا بسیاری از گزارش های CDR توسط انجمن مهندسین استرالیا رد می شوند؟

معمولا انجمن مهندسان استرالیا؛ CDR ها را به دلیل عدم رسیدگی به 16 عنصر مهارت فنی مهندسی مندرج در لیست ارزیابی مهارت های مهاجرت (MSA) یا مختصر بودن بیانیه خلاصه رد می کنند. از آنجا که الزامات MSA در حال تغییر است، مهم است که متقاضی تمام نیازهای لازم را در زمان درخواست تأیید کند نه اینکه به الزامات گزارش CDR گذشته تکیه کند.

چگونه می توانم برای CDR اقدام کنم؟

یکی از اصلی ترین ملزومات ارزیابی مهارتهای MSA مهندسین استرالیا، گزارش تایید شایستگی (CDR) است. به عنوان یک یادآوری، گزارش CDR ترکیبی از مجموعه اسناد اولیه و ثانویه است، یعنی:

 • سه اپیزود شغلی (CEs)
 • خلاصه گزارش
 • CPD
 • CV
 • نامه های استخدامی (برای افرادی که تجربه کار دارند)
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک دیگر به عنوان مثال نتایج آیلتس

اپیزودهای شغلی و خلاصه گزارش اسناد اولیه گزارش CDR هستند، در حالی که CPD ،CV، نامه های استخدام و سایر موارد ممکن است به عنوان اسناد ثانویه طبقه بندی شوند. قبل از هر چیزی ابتدا چک کنید که شغل شما در “لیست مهارتهای استراتژیک میان مدت و بلند مدت (MLTSSL)” موجود در وزارت امور داخلی موجود است. برای دانستن نحوه نوشتن یک CDR خوب برای ارزیابی مهارتهای استرالیا، باید درک کنید که چگونه سه اپیزود شغلی، خلاصه گزارش و CPD را بنویسید. برای جزئیات بیشتر نکات زیر را بخوانید:

الف) سه اپیزود شغلی گزارش CDR

سه اپیزود شغلی که به صورت  CE1,CE2,CE3 است؛ بخشی است که سعی در توصیف نحوه استفاده دانش و مهارت های مهندسی برای حل یک مشکل مهندسی و یا انجام یک کار یا پروژه اصلی مهندسی دارد. داوطلب باید بر اساس سه پروژه برتر خود، گزارش اپیزودهای شغلی خود را برای انجمن مهندسان استرالیا بسازد. هدف اصلی برای جمع آوری این نوع گزارش های شایستگی فنی بررسی سطح هوش و دانش عمیق متقاضی است. گزارش باید پیامهای در نظر گرفته شده را به درستی به انجمن مهندسان استرالیا منتقل کند. نوشتن اپیزود شغلی کار ساده ای نیست و فقط نویسندگان با تجربه می توانند عدالت را نسبت به آن انجام دهند.

نحوه نوشتن CEs

1)  اولین قدم برای نوشتن اپیزود شغلی، درک شرایط مورد نیاز شغل نامزد شده است. می توانید با استفاده از مرورگر خود عبارت “ANZSCO code” را سرچ کنید. به عنوان مثال؛ ‘Mechanical Engineer ANZSCO code‘. این سرچ شما را به صفحه اصلی دفتر آمار استرالیا (ABS) هدایت می کند. از آنجا، مشاغل مربوطه و مسئولیت ها را که برای واجد شرایط بودن برای مشاغل معرفی شده باید انجام دهید، بررسی کنید.

2) با آگاهی از مسئولیت های مهندسی که باید برآورده شود، اکنون می توانید پروژه های خود را انتخاب کنید. برای این کار، پروژه های اصلی یا کارهایی را که در گذشته انجام داده اید، شناسایی کنید و از آنها برای نوشتن اپیزودهای شغلی CDR خود استفاده کنید. این کار می تواند چالش برانگیز باشد، اما اگر زمان بگذارید، می توانید آن را انجام دهید.

3) توجه: كسانی كه تجربه كار ندارند، می توانند اپیزودهای شغلی خود را براساس پروژه های دانشگاهی بنویسید تا به انجمن مهندسان استرالیا اجازه ی ارزیابی درجه دهند. با این حال، پروژه ها باید به شغل مهندسی معرفی شده مرتبط باشند.

4) قدم بعدی بارگیری و بررسی جزوه ارزیابی مهارت های مهاجرت (MSA) از وب سایت مهندسان استرالیا است. الزامات اپیزود شغلی را بخوانید و اطمینان حاصل کنید که همه شرایط را دارید. اکنون با تقسیم سند به بخش های (A) مقدمه،(B)  زمینه، (ج) فعالیت مهندسی شخصی و (D) خلاصه، ساختار قسمت های شغلی خود را روی MS Word یا هر ویرایشگر متن دیگر توسعه دهید. توجه داشته باشید که آنچه در قسمت شغلی خود می نویسید، باید تمام 16 عنصر شایستگی را مطابق با الزامات بیانیه خلاصه بیان کند. در غیر اینصورت، CDR  توسط EA رد می شود. از تکرار، اغراق یا درج استدلال های مبهم در اپیزودهای شغلی خودداری کنید.

ب) نحوه نوشتن بیانیه خلاصه CDR 

خلاصه گزارش یک مرجع تفصیلی از هر سه اپیزود شغلی شماست. الگوی خلاصه گزارش را از وب سایت EA بارگیری کرده و از آن برای تهیه خلاصه گزارش نهایی خود استفاده کنید. توجه به این نکته حائز اهمیت است که اگر خلاصه گزارش کم حجم و ضعیف تهیه شود،CDR  شما به دلیل عدم تحقق الزامات مربوط به ارزیابی ماهر مربوط به استرالیا توسط EA رد می شود.

ج) نحوه نوشتن CPD برای CDR

CPD کوچکترین سند گزارش تایید شایستگی شماست. طبق الزامات ارزیابی مهارت مهندسین استرالیا،CPD  نباید از یک صفحه A4 تجاوز کند. بهترین قالب بر اساس تجربه ما، استفاده از Listing است. یک معرفی کوچک داشته باشید و سپس براساس آن برنامه های CPD خود را جدول بندی کنید. عنوان برنامه، تاریخ ها و مدت زمان و موسسه یا شرکتی را که آموزش دیده اید را درج کنید. توجه داشته باشید که فقط برنامه هایی که بعد از فارغ التحصیلی از مقطع لیسانس انجام شده اند، برای ارزیابی مهارت های EA مرتبط هستند.

چگونه CDR را به مهندسان استرالیا ارسال كنم؟

پس از تکمیل گزارش CDR باید مدارک را برای انجمن مهندسین استرالیا ارسال کنید. هزینه ارزیابی مدارک توسط EA در حدود 795 دلار می باشد. ظرف مدت 3 ماه نتیجه ارزیابی برای متقاضی ارسال می شود. البته اگر پرونده به صورت ارسال سریع باشد، ظرف دو هفته نتیجه را دریافت می کنید. برای بررسی سریع باید 305 دلار اضافی پرداخت کنید. هزینه ارزیابی سوابق کاری 320 دلار، هزینه اعتراض اولیه 410 دلار و هزینه اعتراض رسمی 540 دلار است.

نتیجه ارزیابی مهارت های مهندسان استرالیا

پس از موفقیت در ثبت درخواست خود در EA، موارد زیر رخ خواهد داد:

الف) ممکن است “اطلاعات اضافی” را از طرف ارزیابی کننده دریافت كنید و از شما خواسته است تا مسائلی را روشن كنید یا مدارکی اضافی ارائه دهید. توجه داشته باشید که هنگام دریافت این اعلان، شانس رد CDR شما زیاد است. زیرا شک و تردیدهایی وجود دارد. در همین راستا، ما به مهندسین کاملاً توصیه می کنیم قبل از ثبت درخواست، اطمینان حاصل کنند که CDR های آنها از کلیه الزامات ارزیابی مهارت انجمن مهندسین استرالیا برخوردار است.

ب) شما نامه نتیجه CDR خود را دریافت خواهید کرد که نام آن شبیه به “141034 MSA CDR Outcome Letter for 4078066″  باشد. در صورت عدم صلاحیت، به شما اطلاع داده می شود. پس از آن، می توانید دوباره برای تهیه CDR  اقدام کنید. اگر CDR  شما محتوای نامشخص داشت، ممکن است به مدت 11 ماه یا بیشتر از ارسال گزارش جدید منع شوید.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس کشاورزی به استرالیا

مهاجرت مهندس کشاورزی به استرالیا

از آنجا که جمعیت جهان همچنان در حال افزایش است، برای تأمین نیازهای جهانی، باید …