تست مدیکال استرالیا

تست مدیکال یا آزمایش پزشکی استرالیا چیست

استرالیا از بهترین استانداردهای بهداشتی در جهان برخوردار است. برای حفظ این استانداردها، بیشتر متقاضیان ویزا و مهاجرت به استرالیا ملزم به رعایت حداقل استانداردهای بهداشتی برای دستیابی به ویزا و مهاجرت هستند. در پست های قبل از این امر به عنوان برآورده کردن “الزامات بهداشتی” یاد کرده ایم. توصیه می کنیم تمام متقاضیان ویزای استرالیا که نیاز به معاینه پزشکی و آزمایش مدیکال استرالیا دارند، بلافاصله بعد از ارائه درخواست ویزا، تست مدیکال را انجام دهند تا در وقت خود صرفه جویی کنند.

چه کسانی باید آزمایش مدیکال استرالیا انجام دهند؟

کلیه متقاضیان ویزای موقت و دایمی موظفند الزامات بهداشتی را به عنوان بخشی از روند درخواست ویزا انجام دهند تا مشخص شود آیا آنها شرایط پزشکی را برآورده می کنند یا خیر. به ویژه متقاضیان در شرایط زیر نیاز به معاینه پزشکی دارند:

 • اگر قصد دارید 6 ماه بیشتر در استرالیا بمانید.
 • اگر احتمال دارد در استرالیا وارد یک مرکز درمانی یا بیمارستان شوید (از جمله دیدن نوزاد تازه متولد شده).
 • اگر باردار هستید و قصد زایمان در استرالیا را دارید.
 • اگر قصد دارید به عنوان پزشک، دندانپزشک، پرستار یا پزشک متخصص تحصیل یا فعالیت کنید.
 • اگر می خواهید در مراکز مراقبت از کودک، از جمله مهد کودک ها کار کنید (یا کارآموز هستید).
 • اگر 75 سال یا بالاتر سن دارید و درخواست ویزای توریستی (زیر کلاس 600) را دارید.
[caption id="attachment_2395" align="alignnone" width="618"] Doctor checking boy with stethoscope[/caption]

شرایط تست مدیکال استرالیا

آزمایش مدیکال ویزای استرالیا بسته به نوع ویزای مورد درخواست، ویزای تحصیلی، ویزای کار یا ویزای توریستی متفاوت است. درخواست انجام معاینه پزشکی از DIBP (وزارت مهاجرت) صادر می شود و نتایج آن برای مدت یک سال معتبر است. در صورت تاخیر بیش از 12 ماه در درخواست ویزا، متقاضی ممکن است ملزم باشد که با هزینه شخصی خود معاینات درمانی بیشتری را انجام دهد.

برای برآورده کردن نیازهای بهداشتی ویزای مهارت، معاینه پزشکی، رادیوگرافی قفسه سینه و احتمالاً برخی آزمایشات ساده یا تخصصی لازم است. در صورت درخواست اقامت دائم، آزمایش HIV نیز لازم خواهد بود. کودکان زیر 11 سال نیازی به انجام رادیوگرافی سینه ندارند.

کلیه متقاضیان اقامت دائم از جمله متقاضی اصلی، همسر و هر فرد وابسته باید براساس الزامات بهداشتی ارزیابی شوند. در صورت درخواست ویزا در خارج از استرالیا، معاینه پزشکی باید توسط پزشک متخصص و مورد تایید دولت استرالیا انجام شود. ساکنان انگلستان و ایرلند معمولاً پزشک متخصص در منطقه خود دارند، در حالی که ساکنان سایر کشورها ممکن است برای یافتن یک دکتر مورد تایید مجبور باشند به پایتخت کشورشان سفر کنند.

تصمیمی مبنی بر اینکه فرد متقاضی الزامات درمانی را برآورده سازد یا خیر، توسط پزشک معاینه اتخاذ نمی شود. نتایج به DIBP ارسال می شود، سپس آنها تمام شرایط متقاضی را در نظر می گیرند. اگر DIBP از متقاضی بخواهد آزمایش های پزشکی خاص و یا معالجه دیگری را انجام دهد، این بخش به صورت کتبی درخواست می شود.

آزمایش های ضروری مدیکال استرالیا

 • آزمایش خون (برای ایدز و بارداری) متقاضیان بالای ۱۵ سال
 • آزمایش ادرار متقاضیان بالای ۵ سال
 • رادیوگرافی قفسه‌ سینه متقاضیان بالای ۱۱سال
 • ﺁزﻣﺎﻳﺶ ﺗﻮﺑﺮﮐﻮﻟﻴﻦ ﭘﻮﺳﺖ برای تشخیص سل
 • آزمایش ایدز و هپاتیت در صورت لزوم
 • تست قد،وزن و فشارخون
 • مشاوره پزشک

سل

استرالیا به ویژه در برابر شیوع سل بسیار هوشیار است و همه مهاجران بالقوه و خانواده های آنها باید تست سل انجام دهند. اگر سل تشخیص داده شود، لزوما به طور خودکار درخواست رد نمی شود، فرآیند درخواست پس از انجام آزمایش ادامه خواهد یافت و تا زمان آزمایش مجدد، متقاضی باید از بیماری پاک باشد.

ممکن است از شما خواسته شود که آزمایش ایدز و هپاتیت را هم انجام دهید. در ادامه شرایطی که لازم است این آزمایشات انجام شود، ذکر شده است.

ایدز

کلیه متقاضیان اقامت دائم در استرالیا از 15 سال به بالا ملزم به انجام آزمایش HIV هستند. متقاضیان زیر 15 سال هم اگر سابقه انتقال خون یا نشانه های بالینی دیگری داشته باشند، باید تحت آزمایش HIV قرار بگیرند.

متقاضیان اقامت موقت معمولاً نیازی به انجام آزمایش HIV ندارند، مگر اینکه پزشک معاینه تصمیم بگیرد که انجام شود.

در قوانین فعلی استرالیا چیزی وجود ندارد که به طور خودکار متقاضیان آلوده به ویروس HIV را از گرفتن ویزا در مسیر مهاجرت مهارت محروم کند، اما DIBP تعیین خواهد کرد که آیا متقاضی به درمان های پزشکی قابل توجه نیاز دارد و هزینه های آن بر روی سیستم بهداشت عمومی تحمیل می شود. اگر این مورد صادق باشد، درخواست ویزا رد خواهد شد.

هپاتیت

مقامات بهداشت و درمان استرالیا خطر انتقال هپاتیت از مهاجران را زیاد نمی دانند، اما غربالگری هپاتیت B و C هنوز در موارد خاصی لازم است، مانند متقاضیان باردار یا افرادی که قصد دارند به عنوان پزشک، پرستار یا دندانپزشک در استرالیا کار کنند. هپاتیت B برای متقاضیانی که دارای خالکوبی یا سوراخ کردن بدن هستند، انجام خواهد شد.

دولت استرالیا بر معاینه پزشکی اصرار دارد تا از کشورش در برابر خطرات سلامتی و همچنین هزینه و تقاضای زیاد برای منابع بهداشتی، محافظت کند.

مراحل تکمیل مدیکال استرالیا

در ادامه مراحل انجام آزمایش مدیکال را خواهید دید. برای اطمینان از اینکه ویزای شما به سرعت ممکن پردازش می‌ شود، متقاضیان را تشویق می‌ کنیم تا قبل از درخواست ویزا، مدیکال خود را تکمیل کنند.

ابتدا اطلاعات موجود در صفحه homeaffairs.gov.au را بخوانید تا مطمئن شوید که لازم است قبل از ارائه درخواست ویزا، آزمون‌های سلامتی را تکمیل کنید.

 • فرم My Health Declarations را بصورت آنلاین ارسال کنید.
 • تعیین می شودآیا آزمایش‌ های بهداشتی مورد نیاز است یا خیر.
 • در صورت لزوم انجام تست، به eMedical Client هدایت می شوید و باید برای eMedical رضایت داده و سابقه پزشکی خود را تکمیل کنید.
 • eMedical Referral را دانلود کنید.
 • باید با یک پزشک متخصص تأیید شده ملاقات می کنید و HAP ID خود را ارائه دهید.
 • همراه با نامه eMedical Referral به ملاقات پزشک بروید. البته گذرنامه معتبر هم باید به همراه داشته باشید.
 • کلینیک؛ کیس شما را با استفاده از HAP ID تعیین می کند.
 • کارکنان کلینیک نتایج معاینه پزشکی شما را در eMedical ثبت می کنند.
 • پزشک یا رادیولوژیست، پرونده شما را ارسال می کند.
 • پرونده درمانی شما طی چند دقیقه توسط سیستم مشخص شده یا برای پردازش دستی ارجاع می شود.
 • درخواست ویزا می دهید و HAP ID خود را در برنامه ویزا خود ارائه می دهید (برای ویزاهای توریستی، باعث می شود که افسر ویزا بتواند بر پزشکی شما نظارت کند).
 • پس از اینکه تایید شود که معاینات صحیح را انجام داده اید، مراحل پردازش درخواست ویزای خود را ادامه می دهید.

لطفاً توجه داشته باشید که اگر یک وضعیت سلامتی مهم در طی آزمون‌ های سلامت مهاجرت مشخص شود، گام‌ های اضافی مورد نیاز خواهد بود و تا زمانی که درخواست ویزا نداده اید، از نتایج مطلع نخواهید شد. اگر یک وضعیت بهداشتی قابل توجه توسط یک افسر پزشکی از کشورهای مشترک المنافع به عنوان بخشی از روند ارزیابی سلامت مهاجرت مشخص شود، تا زمانی که درخواست ویزا ارائه نکردید، نظر نهایی درباره پرونده شما ارائه نمی شود.

هزینه آزمایش مدیکال استرالیا

هزینه آزمایش مدیکال شما بستگی به تعداد تست هایی دارد که باید انجام دهید و اینکه در کدام مرکز پزشکی آنها را انجام می دهید. بسته به اینکه در یک کلانشهر تست ها انجام می شود، معمولا از حدود 230 تا 270 دلار استرالیاست. در کل مسئول پرداخت هزینه های مربوط به معاینات پزشکی خود از جمله هزینه های زیر هستید:

 • پزشک معاینه کننده یا رادیولوژیست
 • هرگونه آزمایش خاص ، تحقیق و یا درمان مورد نیاز
 • متخصصانی که باید ببینید

اما اگر متقاضی پناهندگی یا برنامه ویژه بشردوستانه پذیرفته شده باشید (زیرمجموعه 200، 201، 202، 203 یا 204) ، لازم نیست هزینه معاینات درمانی خود را پرداخت کنید و سازمان پیشنهادی مصوب مسئولیت پرداخت هزینه های مربوط به معاینه درمانی شما را بر عهده دارد.

همچنین ببینید

رزومه نویسی بخش پنجم

رزومه نویسی بخش پنجم

چگونه احتمال رد شدن رزومه را به حداقل برسانید؟ گاهی موارد پیش افتاده ای، موجب …