مهاجرت پرستاران به استرالیا

شرایط مهاجرت به استرالیا برای پرستاران

استرالیا یکی از مقاصد مهاجرتی ایده آل به دلیل ثبات اقتصادی و شرایط کاری است. این کشور چندین ایالت دارد که هر یک با توجه به نیازهای شغلی خود برای پذیرش مهاجر آمادگی خود را اعلام می‎ کنند. شغل پرستاری از جمله مشاغلی ست که برای مهاجرت به استرالیا با حداقل دردسرها همراه است. در این مطلب قصد داریم مهمترین نکات در مورد مهاجرت پرستاران به استرالیا را بیان کنیم تا اگر پرستار هستید با ریز و درشت این کار آشنا شوید.

همانطور که می دانید پرستاران باید از طریق ویزای کار و مهارت استرالیا برای مهاجرت اقدام کنند. برای مهاجرت کاری به استرالیا نباید فقط به ارائه مدرک بسنده کنید بلکه باید شاخص های فرد متقاضی نیز بررسی می شوند. به عنوان مثال برای مهاجرت پرستاران به کشور استرالیا مواردی مانند اشتغال به کار، تخصص، سابقه کار و مهارت زبان بررسی می‎ شوند. تعداد زیادی از تخصص های پرستاری از جمله مراقبت از سلامت، مراقبت های ویژه و اورژانس، بهداشت روان، پرستاران اتاق عمل، پرستاران متخصص ناتوانی رشد، پرستار اطفال، پرستار توانبخشی و افراد معلول جزو فهرست مشاغل مهارتی (SOL – Skill Occupation List) استرالیا است که بیشترین نوع تخصص برای مهاجرت پرستاران به استرالیا محسوب می‎شوند و سطح تقاضا برای آن‎ ها بالا است.

[caption id="attachment_2400" align="alignnone" width="1024"]  مهاجرت به استرالیا برای پرستاران[/caption]

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت پرستاران به استرالیا

برای این که بتوانید به شغل پرستاری به بازار کار استرالیا راه پیدا کنید، مدرک تحصیلی شما باید با دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد همخوانی داشته باشد و دانشگاه و معدل شما نیز مورد تایید اداره مهاجرت استرالیا قرار گیرد. علاوه بر این فرد متقاضی باید از یک سازمان پزشکی معتبر، نامه ای برای اثبات عدم بیماری و ناتوانی های جسمی خود دریافت کند و برای ارائه به اداره مهاجرت، ترجمه کند. اگر تمامی این شواهد از سوی سازمان پرستاران به تایید برسد، نامه ارزیابی برای متقاضی فرستاده می شود. همچنین برای مهاجرت از طریق پرستاری فرد باید ابتدا رجیستر شود.

مراحل رجیستر شدن پرستاران برای مهاجرت به استرالیا:

  • کسب نمره ۷ در هر چهار مهارت ایلتس یا معادل آن برای سایر آزمون ها
  •  ارسال مدارک درسی‌، شغلی و نمره زبان برای اداره ارزیاب توسط سازمان نظام پزشکی
  • پس از دریافت نتیجه ارزیابی در صورت مثبت بودن ، می توانید در کلاسهای مربوط به رجیستر شدن شرکت کنید. این کلاسها از لحاظ زمان بندی و هزینه خیلی‌ متفاوت هستند.(جهت شرکت در کلاسهای فوق به شما ویزای موقت داده میشود.)
  • پس از اتمام کلاس در صورت قبولی رجیستر می شوید و می توانید برای ویزای اقامت دائم استرالیا اقدام نمایید.

 مهارت زبان انگلیسی برای مهاجرت پرستاران به استرالیا

اداره تنظیم مقررات بهداشت استرالیا پرستاران متقاضی را ملزم می کند که تسلط خود به زبان انگلیسی را ثابت کنند. این اداره اغلب اوقات نمره آزمون های آیلتس، OET، TOEFL iBT و PTE Academic را قبول می کند. امکان شرکت در دو جلسه آزمون متفاوت برای کسب نمره لازم وجود دارد ولی باید در فاصله 6 ماه از یکدیگر انجام شود. نتایج آزمون زبان تا 2 سال اعتبار دارد. تحت شرایطی که مدارک آموزشی اولیه، مدارک آموزشی یا تحصیلات عالی در بعضی از کشورهای انگلیسی زبان انجام شده باشد، نیازی به رعایت پیش نیازهای زبان برای مهاجرت به استرالیا نخواهید داشت.

انواع ویزا استرالیا برای پرستاران:

پرستاران برای مهاجرت به استرالیا و اقامت در این کشور می توانند یکی از انواع ویزای مهارت و یا ویزای اسپانسرشیپ کارفرما را با توجه به شرایط خود انتخاب کنند. در اینجا می توانید با این ویزاها و شرایط آنها آشنا شوید:

ویزای کار و مهارت برای پرستاران_General Skilled

برای مهاجرت پرستاران از طریق ویزای کار، مهارت های آنها در حرفه پرستاری بررسی می شود. سازمان ارزیابی آموزش و مهارت در استرالیا از راه انتخاب مهارت برای مهاجرت کاری به استرالیا از آنها دعوت می کند. تعداد زیادی از پرستاران به کمک ویزای 189 درخواست خود برای مهاجرت را ارائه می دهند.
برای مهاجرت به کمک این ویزا باید حداقل 65 امتیاز در جدول مهاجرت با ویزای مهارت به دست آورید و در این جا به وسیله ویزای ایالتی یا ویزاهای وابسته پشتیبانی نمی شوید. افرادی که نمره زبان پایین یا سن زیادی دارند احتمالا نتوانند به صورت مستقل 65 امتیاز را به دست آورند. در این طور مواقع، خیلی از افراد برای ویزای ایالتی یا اسپانسرشیپ خانوادگی اقدام می کنند.

اگر دولت یا ایالت از شما به عنوان پرستار حمایت کند، 5 تا 10 امتیاز بیشتر کسب می کنید و همچنین در گزینش مهارت اولویت بیشتری به شما داده می شود. اکثر ایالت ها و مناطق نیاز به پرستار دارند. امکان اقدام برای ویزای اسپانسرشیپ خانوادگی تنها زمانی وجود دارد که شما دارای اقوام نزدیک دارای اقامت دائم استرالیا یا شهروندی هستید که در یک ناحیه مشخص زندگی می کنند.

ویزای اسپانسرشیپ کارفرما برای پرستاران_ Employer Sponsorship

پرستاران گاهی اوقات به وسیله کارفرمایان تحت پشتیبانی برای ویزا قرار می گیرند و گزینه های ممکن تحت این شرایط به صورت زیر است:
• ویزا 482 (TSS) : این ویزا موقت و به مدت 4 سال است که کارفرما باید اسپانسر مالی خوبی داشته باشد و به حداقل دستمزد حدود 55 هزاردلار نیاز دارد.
• ویزای 186 (ENS) : ویزای اقامت دائمی که اغلب برای افرادی است که حداقل دو سال تجربه کار برای یک کارفرما دارند. علاوه بر این در صورتی که نامه ارزیابی مهارت و حداقل 3 سال تجربه کاری در شغل خود داشته باشید، می توانید درخواست خود را مستقیما ارائه دهید.
• ویزای 187 (RSMS) : این ویزا به یک پیشنهاد شغلی در یک ناحیه از استرالیا نیازمند است. در این روش معمولا کارفرمایان شرایط کمتری را نیاز دارند و طیف گسترده ای از مشاغل برای کار وجود دارند. علاوه بر این به کمک این روش نیازی به نامه ارزیابی مهارت های حرفه ای برای ورود مستقیم نیست، در نتیجه برخورد با یک پیشنهاد شغلی در ناحیه ای از استرالیا برای مهاجرت انتخاب کاملا خوبی خواهد بود.

شغل پرستاری در استرالیا

برای کار به عنوان پرستار در استرالیا، باید از طریق اداره تنظیم مقررات بهداشت استرالیا (AHPRA) ثبت نام کنید. در صورتی که تحت ویزا اسپانسرشیپ درخواست مهاجرت به استرالیا ارائه دهید، باید ثبت نام کنید یا مجاز به ثبت نام در زمان رسیدن به استرالیا باشید. ثبت نام به معنای برخورداری از یک مدرک قابل قبول از استرالیا یا خارج از این کشور و نمره بالا در زبان انگلیسی است. در صورتی که سازمان AHPRA مدرک شما را به رسمیت نشناسد، باید در این کشور با شرکت در دوره های آموزشی صلاحیت کار و مدرک خود را مطابق با استرالیا کنید.

همچنین ببینید

رزومه نویسی بخش پنجم

رزومه نویسی بخش پنجم

چگونه احتمال رد شدن رزومه را به حداقل برسانید؟ گاهی موارد پیش افتاده ای، موجب …