کار در استرالیا برای مهندسین مکانیک

با وجود درآمد بالا، کار در استرالیا برای مهندسین مکانیک با استاندارد زندگی برتر، امکان اخذ اقامت دائم (PR) و تابعیت استرالیا می تواند بالقوه فرصت جذابی باشد. رشته مهندسی مکانیک با وظایفی همچون ساخت، تعمیر و راه اندازی قطعات و تجهیزات، ماشین آلات سبک و سنگین از جمله مشاغل موجود در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا برای سال 2019 می باشد. به همین دلیل است که متقاضیان زیادی از سراسر جهان در صف انتظار اخذ ویزای کار استرالیا برای کار مهندسی مکانیک قرار دارند.

 • آیا شرایطی جهت مهاجرت کاری به استرالیا بدون داشتن پیشنهاد کاری فراهم است؟
 • کدامیک از ایالت های استرالیا نیاز به مهندسین مکانیک دارند؟
 • حداقل امتیاز مورد نیاز جهت مهاجرت به استرالیا با ویزاهای کاری کسب چه امتیازی است؟

با وجود دشواری کار و کاریابی در کشور استرالیا برای مهاجران خارجی، نباید از این نکته غافل شد که کاریابی و اخذ ویزای کار استرالیا برای متخصصان و افراد ماهری همانند مهندسین مکانیک کار ساده و راحتی است. اصولا مجوز کار برای انجام کار در استرالیا همان ویزای کار این کشور می باشد که می تواند منجر به اخذ اقامت دائم (PR) استرالیا گردد. نظر به اینکه ویزای مذکور از نوع ویزای امتیاز محور می باشد، پس برای کسب صلاحیت های لازم ضروری است که متقاضیان حداکثر امتیازات را در شاخص های ارزیابی اخذ نمایند. متقاضیان کار در استرالیا از هر صنفی که هستند شانس اخذ ویزای کار استرالیا را دارند و در این مسیر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت حامی و همراه هموطنان عزیز می باشد.

شرایط تحصیل مهندسی مکانیک در استرالیا

ضرورت تحصیل در دوره لیسانس رشته مکانیک به این خاطر است که تحصیلات دانشگاهی اولین شرط کار در استرالیا برای مهندسین مکانیک محسوب می شود. رشته مهندسی مکانیک یا Mechanical Engineering برنامه ای است که در موسسات آموزش عالی استرالیا در هر سه مقطع لیسانس (3 سال)، فوق لیسانس (حدود 2 سال) و دکتری (4 سال) تدریس می شود. در کل کشور استرالیا، در حدود 37 دانشگاه به ارائه دوره مهندسی مکانیک معروف هستند. امتیاز تحصیل رشته مکانیک در استرالیا شامل مدرک معتبر بین الملی، تدریس به زبان انگلیسی، اخذ انواع بورسیه تحصیلی، امکان کار ضمن تحصیل و اقامت پس از تحصیل در کشور استرالیا می باشد.

دانشگاه های سیدنی (رتبه 59 جهانی)، دانشگاه کورتین (رتبه 3جهانی)، دانشگاه آدلاید (رتبه 135 جهانی)، از جمله بهترین دانشگاه های استرالیایی در آموزش مهندسین مکانیک در استرالیا هستند. اما برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک، شرایط و الزاماتی وجود دارد که لازم است تا توسط متقاضیان رعایت شود. جهت تحصیل در رشته مکانیک دانشگاه های استرالیا شما باید علاوه بر اخذ تاییدیه پذیرش الکترونیک (eCoE) خود، ویزای تحصیلی استرالیا را نیز دریافت نمائید.

از شرایط پذیرش دانشگاه های استرالیا نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مدارک تحصیلی و ریزنمرات مربوطه
 • مدرک آزمون زبان انگلیسی
 • مدرک تمکن مالی کافی
 • پوشش بیمه سلامت

امتیاز مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی مکانیک

پس از دریافت تاییدیه از سازمان مهندسی استرالیا EA یعنی کسب اسسمنت مثبت از این سازمان ، باید بررسی نمایید که با توجه به نمره زبان، سن، مدرک تحصیلی و میزان سابقه کار، بر اساس جدول زمانبندی، چند امتیاز کسب کرده‌اید؛ با شرایط فعلی، برای کسب ویزای ۱۸۹ استرالیا ، اگر بخواهید بلافاصله پس از اینکه ( EOI ) را ثبت نمودید، دعوت نامه ی خود را دریافت کنید، باید حداقل ۷۵ امتیاز داشته باشید؛ ولی اگر با صف انتظاری در حدود پنج یا شش ماهه، مشکلی ندارید، با ۷۰ امتیاز هم می توانید دعوتنامه خود را دریافت نمایید. اما، در صورتیکه امتیاز شما کمتر از ۷۰ است یعنی ۶۵ یا ۶۰ امتیاز، گزینه‌های دیگری را مد نظر خود قرار دهید؛ مثلا اینکه در بازه های زمانی چند ماه در سال، با دارا بودن شرایط خاصی برای  ایالت کوئینزلند استرالیا این شانس را خواهید داشت که چند ماه از سال، با داشتن امتیاز ۶۰ یا ۶۵، دعوتنامه برای ویزای ۱۹۰ استرالیا از ایالت کوئینزلند را دریافت کنید. اگر شرایط شما با موارد عنوان شده مطابقت نداشت، گزینه پیشنهادی دیگر برای مهندسین مکانیک، ویزای ۴۸۹ استرالیا است. به همین دلیل، افرادی که در نظر دارند مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی مکانیک را در برنامه خود قرار دهند ، باید سعی کنند امتیازات خود را از طریق نمره زبان بهتر، سابقه ی کار بیشتر و … ارتقا داده تا بتوانند نسبت به دریافت دعوتنامه و اقامت دائم استرالیا و یا ویزای ۴۸۹ استرالیا اقدام نمایند.

 

شرایط کار در استرالیا برای مهندسین مکانیک

شغل مهندسی مکانیک در کشور استرالیا جزو مشاغل با فرصت های شغلی فراوان (1721 شغل همین الان)، رشد شغلی 1.5% (در طی 5 سال اخیر)، میانگین درآمد سالانه بالاتر از متوسط درآمد ملی $110,000 (دلار) و رضایت شغلی (80%) محسوب می شود. مهندسان مکانیک در استرالیا با استفاده از دانش نیروی مکانیکی از گسترده ترین رشته مهندسی برای توسعه و ساخت ماشین آلات، ابزارها و محصولات دیگر استفاده می کنند.

اهم وظایف و کارهای مهندسین شامل موارد زیر است:

 • آنالیز مسائل برای تعیین شرایط پروژه
 • طراحی و توسعه وسایل مکانیکی با استفاده از طراحی کامپیوتری
 • ساخت و آزمایش پیش نمونه ها و آنالیز آنها
 • اصلاح طرح های لازمه بر مبنای نتایج آزمایشات

شرح وظایف مهندس مکانیک در استرالیا

 • یک مهندس مکانیک در استرالیا باید در حل مسائل فنی و برقراری ارتباط با دیگران مهارت داشته باشند و همچنین باید در مدیریت پروژه، انجام کار گروهی (تیمی) و پیروی از رویه‌های استاندارد مهندسی مهارت لازم را داشته باشند.
 • لازم است که مهندسین مکانیک، برای ایجاد طرح‌ محصولات جدید متناسب با نیازهای مشتریان و کدها و مقررات مربوطه‌ی دولتی، با سایر اعضای تیم همکاری نمایند. آنها، این طرح‌ها را با استفاده از شیوه‌های استاندارد مهندسی و سایر ابزارهای فنی مربوطه تهیه می‌کنند. از این رو یک مهندس مکانیک در استرالیا باید به تحقیق درباره این طرح‌ها بپردازد و توصیه‌هایی را در این زمینه بر اساس ظاهر، ایمنی، بودجه، عملکرد و برآورد زمان و هزینه‌ی مورد نیاز برای تکمیل پروژه‌ها ارائه دهد.
 • ممکن است لازم باشد که مهندسین مکانیک، نمونه‌های اولیه‌ای را از محصولات مد نظر و همچنین محصولات آزمایشی تهیه کنند و گزارش‌هایی را در این زمینه به مدیران خود ارائه دهند.   مهندسان مکانیک در استرالیا باید در ارتباط با پروژه‌ی مشخص شده، با سایر دپارتمان‌ها و بخش‌ها نیز ارتباط برقرار کنند.
 • سایر مسئولیت‌های یک مهندس مکانیک در استرالیا شامل کمک به تعیین الزامات مورد نیاز برای تولید تجهیزات و کار کردن با یک تیم برای مدیریت بخش‌های مختلف یک پروژه می‌باشد. معمولاً مهندسین مکانیک به مدیران پروژه گزارش می‌دهند و با یک اداره کار می‌کنند، ولی ممکن است گاهی اوقات لازم باشد که این افراد به سایر سایت‌های تولیدی سفر کنند و یا به دفاتر مشتریان مراجعه نمایند. همچنین ممکن است در این کار، بلند کردن مکرر اشیا و یا خم و راست شدن برای انجام کارها الزامی باشد و ساعات کاری نیز متغیر است.

درآمد مهندس مکانیک در استرالیا

میزان درآمد معمول مهندسین مکانیک در کشور استرالیا بین $100,000 الی $120,000 (دلار) می باشد که رابطه مستقیمی با سطح مهارت و تحصیلات فرد دارد. اما چگونه می توان به عنوان مهندس مکانیک در استرالیا کار کرد؟ پاسخ ساده است. تحصیل در دانشگاه و اخذ مدرک لیسانس مهندسی مکانیک و نیز دریافت مجوز کار مهندس حرفه ای پس از اتمام دوره 4 ساله دانشگاه می باشد. مهندسین مکانیک همچنین می توانند برای ارتقای شغلی و درآمدی خود در مقطع تحصیلات تکمیلی به ادامه تحصیل بپردازند.

سه ایالت برتر از نظر شرایط استخدامی:

 • کوئینزلند 17.2 %
 • نیو ساوت ولز26.9%
 • ویکتوریا  31.4 %

 

میزان ساعت کاری در هفته میانگین دستمزد سالیانه میانگین دستمزد سالیانه مهندس ارشد حداقل دستمزد سالیانه
42.9 ساعت 80,000 دلار استرالیا 100,000 دلار استرالیا 55,000 دلار استرالیا

بررسی میزان حقوق مهندس مکانیک در استرالیا برحسب مهارت و محبوبیت

Engineering Design : حقوق 72,673 دلار استرالیا
Microsoft Excel : حقوق 72,054 دلار استرالیا
Project Management : حقوق  76,614 دلار استرالیا
 Microsoft Office : حقوق  74,019 دلار استرالیا
Autodesk AutoCAD : حقوق  69,031 دلار استرالیا
 • متوسط حقوق یک مهندس مکانیک تازه‌کار با سابقه‌ی کمتر از یک سال ( مشتمل بر دستمزد، پاداش و اضافه کاری) در حدود  58,606 دلار استرالیا است.
 • میزان حقوق یک مهندس مکانیک در استرالیا با سابقه‌ی بین 1 تا 4 سال، در حدود 67,313  دلار استرالیا  است.
 • میزان حقوق یک مهندس مکانیک در استرالیا دارای سابقه‌ی بین 5 تا 9 سال، چیزی در حدود 84,348  دلار استرالیا است
 • میزان حقوق یک مهندس مکانیک با سابقه‌ی بالا و بین 10 تا 19 سال، در حدود  98,675  دلار استرالیا است.
 • حقوق مهندسین دارای سابقه 20 سال و بالاتر، در حدود  105,000 دلار استرالیا است

تفاوت در پرداختی مهندس مکانیک در استرالیا براساس محل سکونت

میزان حقوق دریافتیِ مهندسین مکانیک شاغل در پرت، استرالیا غربی در حدود 9.2% بیشتر از میزان دستمزد متوسط است. همچنین میزان حقوق دریافتی در منطقه‌ی بریزبن، کوئینزلند، بیشتر از مقدار حقوق متوسط است ( در حدود 3.7% بیشتر). کمترین میزان حقوق، در مناطقی از قبیل گلد‌کست، کوئینزلند  (8.5% کمتر)، آدلاید، استرالیا جنوبی (6.7٪ کمتر) و نیوکاسل، نیو‌ساوت ولز (2.2٪ کمتر) پرداخت می‌شود.

 

 • پرت، استرالیا غربی ▲9%
 • بریزبن، کوینزلند ▲4
 • ملبورن، ویکتوریا ▼2%
 • سیدنی، نیو‌ساوت‌ولز ▼2%
 • نیوکاسل، نیو ساوت ولز ▼2%
 • آدلاید، استرالیا جنوبی ▼7%
 • گلد کست، کوئینزلند ▼8%

مهاجرت به استرالیا از طریق مهندسی مکانیک

افرادی که با تحصیلات و تخصص مهندسی مکانیک، متقاضی مهاجرت به استرالیا هستند،‌ در مرحله‌ی اول می‌بایست تمامی مدارک تحصیلی و کاری خود را به همراه پکیج احراز صلاحیت (CDR) به سازمان مهندسی استرالیا ارسال کنند تا صلاحیت ایشان به عنوان یک مهندس مکانیک ارزیابی گردد. در مرحله‌ی بعد با جمع‌‌بندی امتیازات طبق جدول امتیازات مهاجرت تخصصی و رسیدن به حداقل امتیاز مورد نیاز برای این رشته، درخواست دعوتنامه ارائه نمایند و بعد از دریافت دعوتنامه، تمامی مدارک خود را جهت بررسی و صدور ویزا برای اداره مهاجرت استرالیا ارسال نمایند.

 

هزینه‌ی ارزیابی سازمان مهندسی هزینه سرویس فست ترک سازمان مهندسی هزینه اسپانسری هزینه‌ پرونده در اداره مهاجرت – نفر اصلی پرونده هزینه پرونده در اداره مهاجرت – همسر متقاضی هزینه پرونده در اداره مهاجرت – فرزند زیر 18 سال
765 دلار استرالیا 295 دلار استرالیا متغیر 3.670 دلار استرالیا 1.835 دلار استرالیا 920 دلار استرالیا

مراحل کار در استرالیا برای مهندسین مکانیک

مراحل تبدیل شدن به یک مهندس مکانیک و کار در کشور استرالیا به صورت مراحل زیر می باشد:

 • اولین شرط کار در استرالیا برای مهندسین مکانیک اخذ مدرک کارشناسی 4 ساله در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه های کشور استرالیا (گرایشهای مهندسی مکانیک یا Mechanical Engineering) می باشد. از جمله شرایط پذیرش در این دوره تحصیلی نیز ارائه مدرک دیپلم دبیرستان یا پیش دانشگاهی و ریز نمرات مربوطه در دروس پیش نیاز (معمولا ریاضی، شیمی و فیزیک) است
 • اخذ مجوز مهندس حرفه ای یا Professional Engineer’s Licenceبعد از اتمام 4 سال دوره کارشناسی پیوسته برای کار در استرالیا برای مهندسین مکانیک الزامی است
 • ارتقاء کاری و افزایش شانس فرد در جهت تبدیل شدن به مشاور، مدیر یا رهبر پروژه با ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی امری امکانپذیر است

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس کشاورزی به استرالیا

مهاجرت مهندس کشاورزی به استرالیا

از آنجا که جمعیت جهان همچنان در حال افزایش است، برای تأمین نیازهای جهانی، باید …