دلیل افزایش قیمت کالاها در استرالیا

بالا رفتن قیمت کالاها در فروشگاههای بزرگ محلی و مغازه های استرالیا ،مردم را آنقدر در تنگنا قرار داده که برای بیان این مشکل به رسانه ها روی آورده اند.

 

طی چند هفته اخیردر استرالیا ،قیمت یک بسته دستمال توالت به 9 دلار رسیده و قیمت کرفس نیز بین 9دلار تا 16 دلار در نوسان بوده است. از طرف دیگر، کالاها قیمت ثابتی ندارند مثلا در یکی از فروشگاههای اطراف بریزبن قیمت کاهو 7 دلار و در فروشگاه دیگر کمتر از 5 دلار فروخته میشود.

بعضی از مردم تصور می کنند که فروشنده ها شیوع ویروس کرونا را بهانه قرار داده و با افزایش قیمت ها سعی می کنند سود و درآمد بیشتری کسب کنند. اما بگفته کارشناسان، هر چند این امر می تواند یک عامل باشد ولی دلیل اصلی نیست.

ریچارد شانون(Richard Shannon)، مدیر سیاست گذاری، اصلاح و بهبود در گروکام(Growcom)، عقیده دارد که یکی از دلایل افزایش قیمت ها به خشکسالی که بیشتر مناطق استرالیا و به تبع آن تولیدات کشاورزی آنها را تحت تاثیر قرار داده، مربوط میشود. بعلاوه تغییر فصول در این موقع از سال، تغییر نوع محصولات و ایجاد وقفه در تامین  بموقع آنها نیز می تواند دلیل دیگر باشد.

وی گفت که هردوی این موارد، عرضه محصولات را با مشکل مواجه کرده است.

وی گفت که بدلیل هجوم مردم برای خرید، تقاضای فروشگاهها برای تامین کالا ، دو تا سه برابر افزایش یافته است که این خود چرخه عرضه را مختل نموده است.

از طرف دیگر پرفسور گری مورتیمر(Gary Mortimer)، محقق در زمینه خرده فروشی و رفتار مشتریان نیز، تغییر شرایط اقلیمی از جمله خشکسالی و همچنین آتش سوزی گسترده جنگل را علت اصلی بالارفتن  قیمت سبزی، میوه و گوشت درطی دو ماه اخیر می داند، نه هجوم مردم برای خرید.

وی گفت که در عین حال بعضی از خرده فروشی های کوچک سعی کردند از طریق  گرانفروشی سطح درآمد خود را افزایش دهند، زیرا در این دسته از فروشگاهها، برخلاف فروشگاههای بزرگ که قیمت گذاری در آنها بصورت یکسان صورت میگیرد، مکانیسم خاصی برای این امر وجود ندارد.

سرانجام اینکه، هردوی این متخصصان عقیده دارند، بهترین شیوه برای جلوگیری از افزایش قیمت، کنترل قیمت کالاهای مورد نیاز از طریق اینترنت، پیش از اقدام برای خرید می باشد.

به گزارش 9news ، آقای شانون به مردم توصیه کرد برای حفظ سلامت خودشان و رعایت مقررات مربوط به ماندن در خانه، سعی کنند خریدهای خود را بصورت آنلاین انجام دهند.

 

دانلود مقاله

همچنین ببینید

کار جالب فروشگاهی در سیدنی

کار جالب فروشگاهی در سیدنی برای جلوگیری از خرید هیجان زده دستمال توالت: یک بسته …